Gdy giełdy spadają spada zainteresowanie inwestowaniem pieniędzy na rynkach akcji. To najlepszy czas dla rynku Forex, na którym można zarabiać i w dół i w górę, w dzień i w nocy 24 godziny na dobę przez pięć dni w tygodniu.

Krótki, a może trochę dłuższy komentarz do wykresów z Facebooka

Jeśli system transakcyjny, który wykorzystujesz do tradingu, wymaga wkładu w postaci Twojej analizy, czyli wykorzystujesz tzw. system uznaniowy wówczas odpowiednia umiejętność analizowania wykresów, jest kluczowa, gdyż to właśnie od Twojej analizy zależeć będzie to, z których sygnałów będziesz korzystać, a z których nie.

Przeanalizujmy:

EUR/USD 4h short 

Na wykresie widać przebitą linię wsparcia. Przebicie nastąpiło przed zamknięciem tygodnia w piątek 18.09.2015. Względnie długi dolny cień świecy # 1 spowodowany był zamykaniem krótkich pozycji przed weekendem oraz reakcją rynku na środkową Wstęgę Bollingera na wykresie dziennym. Środkowa Wstęga Bollingera często jest nazywana przez traderów "tricky zone". Tutaj pisałem o niej: "Wstęga środkowa to miejsce gdzie rynek bardzo często zachowuje się w specyficzny sposób. Średnia działa jak magnes. Kurs zmierza do niej, testuje ją, często długo następnie, jeśli ma wystarczającą siłę, przebija ją i testuje ponownie bądź po przebiciu bez testowania następuje silny ruch zgodnie z kierunkiem przebicia. Jeśli z kolei rynek nie ma wystarczającej siły, zawraca przed średnią i kontynuuje ruch w kierunku wcześniejszym. Dlatego zajmowanie pozycji przy środkowej Bollingera, wiąże się z podwyższonym ryzykiem". Po otwarciu rynku o 23.00 w niedzielę naszego czasu rynek na wykresie czterogodzinnym rozpoczął testowanie zarówno linii, która z linii wsparcia stała się linią oporu, jak i środkowej Wstęgi Bollingera, świece # 2 i # 3. Zwróć uwagę na ten retesting. Nie będziesz musiał długo szukać podobnych sytuacji na wykresach innych par walutowych, gdzie rynek w podobny sposób testuje przebitą środkową Wstęgę Bollingera po czym kontynuuje ruch zgodnie z kierunkiem wybicia. Spotkamy się z tym jeszcze przy analizie USD/CHF. Poza środkową Bollingera dodatkowym oporem, który stanowił barierę przed ruchem w górę, była przebita linia wsparcia, co zmniejszało prawdopodobieństwo wzrostów.

Największym zagrożeniem dla krótkiej pozycji był wykres dzienny i zamknięcie świecy piątkowej (18.09) tuż nad środkową Bollingera. Drugim negatywnym punktem był względnie długi dolny cień świecy czterogodzinnej # 1, która przebiła linię wsparcia. Trzecim negatywnym punktem był brak wyraźnego sygnału sprzedaży po retestingu linii wsparcia na wykresie czterogodzinnym. Świeca # 1, pomimo że przebiła linię wsparcia, nie dała mocnego sygnału sprzedaży ze względu na długi dolny cień. Kolejne świece # 2 i # 3 również nie potwierdziły jednoznacznie kierunku ruchu ceny w dół. Świeca # 3 co prawda objęła poprzedzającą ją świecę # 2, jednak obie nie były świecami wiarygodnymi ze względu na swoją wielkość, czytaj "małość". Jeśli przyjrzymy się dokładnie świecy # 3 zobaczymy, że jej górny cień dokładnie zbiegł się z naniesioną linią, która stała się linią oporu. Przez ten retesting wiarygodność linii oporu wzrosła, traderzy mówią w takiej sytuacji, że "rynek widzi linię oporu". Wykres tygodniowy również nie potwierdzał krótkiej pozycji, przed głębszymi spadkami powstrzymywała środkowa Bollingera i coraz mniejsza zmienność (coraz mniejszy zakres ruchu tej pary). Trzeba jednak mieć na uwadze, że nawet znaczny ruch na wykresie czterogodzinnym nie robi wielkiego wrażenia na wykresie tygodniowym.

Za krótką pozycją przemawiało przebicie linii wsparcia i średniej Bollingera na wykresie czterogodzinnym połączone z dywergencją MACD oraz outside bar na wykresie dziennym. Wiarygodność formacji outside bar z wykresu dziennego była duża, gdyż był to sygnał kontynuacji wyprzedaży, która miała miejsce kilkanaście dni wcześniej i jest dobrze widoczna na wykresie dziennym. Potwierdzenie przez świece tego, co działo się wcześniej na rynku, zwiększa wiarygodność formacji świecowej.

Pomimo tego, że sygnał nie był sygnałem mocnym, rynek zachował się w kierunku, który wytyczyła dokładna analiza świec w połączeniu ze średnią Bollingera i histogramem MACD. Ruch w górę na EUR/USD pod koniec tygodnia to reakcja rynku na środkową Wstęgę Bolllingera na wykresie tygodniowym, stanowi ona silne wsparcie. Jeśli podaż będzie na tyle duża, że zostanie ona przebita w nadchodzącym tygodniu w dół, prawdopodobieństwo spadków znacząco wzrośnie.

 EURUSDH4

EURUSDDaily

EURUSDWeekly

GBP/USD 4h short

W przypadku "kabla" przebicie linii wsparcia na wykresie czterogodzinnym było bardziej wiarygodne niż w przypadku "edka". Na wykresie dziennym nie było żadnych przeciwwskazań do otwarcia pozycji krótkiej. Ciekawie wyglądał wykres tygodniowy. Najpierw bullish engulfing jako sygnał kupna, a zaraz potem środkowa Bollingera jako opór. Rynek zareagował na środkową Bollingera odbijając się od niej, jednak odbicie było na tyle mocne, że kurs przebił linię wsparcia na wykresie czterogodzinnym, dając traderom sygnał sprzedaży. Świeca, która przebiła naniesioną linię wsparcia na wykresie czterogodzinnym przebiła także dolną Wstęgę Bollingera. Zwróć uwagę na MACD w momencie przebicia linii wsparcia przez zaznaczoną strzałką świecę. Zwróć także uwagę na MACD na wykresie tygodniowym, histogram w ogóle nie potwierdzał wzrostów zapoczątkowanych wspomnianą formacją bullish engulfing.

GBPUSDH4

GBPUSDWeekly

USD/CHF 4h long

To para mocno ujemnie skorelowana z EUR/USD dlatego sygnał kupna na EUR/USD jest często sygnałem sprzedaży na USD/CHF. Przebicie linii oporu mocną świecą # 3 bez górnego cienia poprzedzone dwoma mocnymi zielonymi świecami # 1, # 2 było dodatkowo wsparte sygnałem kontynuacji na wykresie dziennym. Przed przebiciem kurs testował środkową Bollingera podobnie jak w omawianym wcześniej przypadku na EUR/USD. Jednak po przebiciu kolejna świeca # 4 z długim górnym cieniem zanegowała zarówno wcześniejszy sygnał kupna, jak i naniesioną linię oporu, która po jej przebiciu stała się linią wsparcia. Jak pokazało dalsze zachowanie rynku, kształt tej świecy nie był przypadkowy. Rynek zachowywał się kiepsko. Kolejne świece jakby same nie wiedziały, czy mają być wzrostowe, czy spadkowe. Mimo tego rynek zrobił swoje kierowany wspomnianym sygnałem kontynuacji widocznym na wykresie dziennym. 

USDCHFH4

USDCHFDaily

USD/CAD 4h long

Pomimo zbyt płaskiej linii trendu (o płaskich liniach trendu pisałem tutaj) kurs USD/CAD zachował się zgodnie z sygnałem kontynuacji na wykresie dziennym. Świece # 1, # 2 i # 3 zapowiadały atak rynku na linię oporu. Zagrożeniem dla większego ruchu w górę było tracenie impetu widoczne na wyższych interwałach, dziennym i tygodniowym. Widać to dobrze na MACD.

USDCADH4

USDCADDaily

Cztery sygnały. Przy risk/reward 1/1 daje to 8% w jeden tydzień. Niektórzy mówią na to 400%. Bez siedzenia przed komputerem 6,8,10 czy 12 godzin dziennie. Bez sapania, dyszenia, pocenia się, ślinotoków... Bez objawów choroby lokomocyjnej, klaustrofobii, bólu krzyża, głowy i brzucha. Bez trzęsawki, halucynacji, wyczerpania psychicznego i fizycznego. Bez objawów odchodzenia od zmysłów. Bez... w zasadzie wszystkiego, co destrukcyjne... Tylko parę minut, nic więcej. 

Jak długo giełdy polecą w dół? Nie wiem. Jestem za spadkami, będzie można kupić taniej, ale jestem przeciw kolejnemu kryzysowi, jaki mogą one wywołać. Pocieszeniem niech będzie to, że cena ropy jest ujemnie skorelowana z koniunkturą gospodarczą. Dotychczas, gdy cena ropy dzieliła się na dwa, następowało przyspieszenie wzrostu gospodarczego, a każda recesja w ciągu ostatniego półwiecza poprzedzona była jej gwałtownymi wzrostami. Czy tym razem będzie podobnie? Miejmy nadzieję, że tak. Ale trading nie bazuje na nadziei. Pamiętaj o tym!

Przed nami nowy tydzień i nowa przygoda.

Pozdrawiam,
traderany