Stany Zjednoczone Ameryki Północnej potęga gospodarcza, militarna i technologiczna. Poniżej diagram największych gospodarek świata:

PKB największych gospodarek

(za bankier.pl)

Za tym stoją przecież ludzie. To oni stworzyli mocarstwo, które decyduje i które ma największy wpływ na najważniejsze instytucje świata. Tam zapadają kluczowe decyzje bez względu na to, czy są akceptowane przez inne kraje, czy nie. Co jakiś czas, regularnie bądź nie ci sami ludzie podejmują decyzje, nazwijmy je dyplomatycznie – różnej jakości. Nie tak dawno zafundowali sobie i światu najgorszą prezydenturę w historii USA. Gdyby nie obowiązująca na międzynarodowych salonach zasada "równych i równiejszych" prawdopodobnie stawiano by go dzisiaj przed sądami i trybunałami międzynarodowymi. Teraz znów jesteśmy świadkami, jak ich wybór może wpłynąć na losy świata. Sprawiający wrażenie stada lemingów, które z klifu rzuca się w morze (nieważne czy to prawda, czy mit) próżni Amerykanie po raz kolejny pokazują, że dyskusyjne jest czy jeden kraj powinien być na tyle silny, aby jego mieszkańcy przekazywali prawo do decydowania o losach świata w ręce jednego człowieka. Sami przez nikogo nieprzymuszeni postawili siebie przed wyborem między jak sami mówią "koleżanką banksterów" a "klaunem w garniturze". To już nawet nie jest wybór między dżumą a cholerą, te były lepsze, są uleczalne, kolesiostwo i błazeństwo raczej nie. Mocne i dojne dowody mamy na swoim podwórku.

Przejdźmy jednak do spraw zasadniczych. Jeśli Twoje wyniki nie są satysfakcjonujące bądź nie są regularne albo też ich nie ma, powinieneś poddać szczegółowej analizie swój trading. Pozwoli Ci to zidentyfikować przyczynę bądź przyczyny stanu rzeczy, który nie jest przez Ciebie preferowany. Mogą one dotyczyć bezpośrednio Ciebie, ale mogą też dotyczyć samego rynku. Jeśli odkryjesz czynnik, który stoi za słabszymi wynikami, wyeliminuj go.

Niska zmienność na najważniejszej parze na Foreksie, czyli na EURUSD przekłada się na niższą zmienność na wielu innych parach walutowych, przez co zmienność na całym rynku jest niższa. Jeśli przyczyną słabszych wyników jest mała zmienność, nie ma sensu, abyś zajmował się wtedy tradinguem, chyba że zdecydujesz się wybrać inne pary walutowe te, na których zmienność jest odpowiednia i przez to Twoje wyniki będą lepsze - "A smooth sea never made a skillful sailor". Możesz także przejść na niższe interwały. Jeśli problemem, który odpowiada za słabe wyniki, jest wcześniejsze zamykanie pozycji, odejdź od komputera gdy masz otwartą pozycję, to najprostszy sposób, aby przestać zamykać pozycje pod wpływem emocji związanych z ciągłym patrzeniem na wykresy. To samo dotyczy rozszerzania stop lossa – zajmij się czymś innym, rynek zrobi to, co musi, a Ty przestaniesz robić głupstwa. Gdy przeszkodą jest zbyt duży napływ informacji, przestań czytać komentarze, analizy czy raporty bądź skup się na jednym, góra dwóch źródłach informacji. 

Widzisz, jak łatwo wyeliminowaliśmy kilka czynników, które dla wielu osób stanowią największe przeszkody w dojściu do profesjonalnego tradingu. Eliminowanie przez zaniechanie to najprostsza metoda na skokową poprawę jakości tardingu. 

Odpowiednie analizowanie wykresów, to jeden z podstawowych warunków skutecznego tradingu. Patrząc na wykres powinieneś widzieć nie to co chcesz, lecz to co co powinieneś.

Poniżej przedstawiłem wykresy trzech par walutowych: AUDUSD, NZDUSD i AUDNZD. Ostatnia z nich to tzw. para krzyżowa z par AUDUSD i NZDUSD. To, w jaki sposób zachowa AUDNZD zależy bezpośrednio od zachowania dwóch pierwszych par, czyli AUDUSD i NZDUSD. Pary AUDUSD i NZDUSD są zazwyczaj dodatnio skorelowane. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czym jest korelacja na rynkach finansowych, wróćcie do artykułu o korelacji. W artykule tym opisałem zależności, jakie zachodzą między poszczególnymi parami walutowymi oraz ich parami krzyżowymi dobrze byłoby, abyście się najpierw z nim zapoznali.

Przypomnijmy. Jeśli AUDUSD spada, a NZDUSD rośnie to AUDNZD musi spadać. Odwrotnie, jeśli AUDUSD rośnie, a NZDUSD spada to AUDNZD musi rosnąć.

Spójrzcie teraz na poniższe wykresy. Możecie wrócić do którejś z wcześniejszych analiz.

AUDUSDDaily

NZDUSD wykres dzienny

Zarówno AUDUSD, jak i NZDUSD znajdowały się w trendzie wzrostowym. Sytuacja zmieniła się 08.09.2016r. Mocne sygnały sprzedaży na wykresie dziennym NZDUSD (bearish engulfing) oraz na wykresie dziennym AUDUSD pod linią oporu wyzwoliły mocną wyprzedaż obu par. Sytuacja zmieniła się gdy cena AUDUSD dotarła do linii wsparcia. Zobacz w analizie tygodniowej 19.09 23.09.2016. Kurs AUDUSD zaczął mocno rosnąć, a kurs NZDUSD znajdował się w tym czasie pod linią, która po przebiciu z linii wsparcia stała się linią oporu i nie był na tyle mocny aby z nią sobie poradzić i podążać w tym samym kierunku co AUDUSD czyli w górę. Szybko wrócił do mocnych spadków. Jak zachowywał się w tym czasie kurs AUDNZD?

AUDNZDDaily

EURUSD

Jedna z najmniejszych zmienności w historii

EURUSD wykres tygodniowy

GBPUSD

Świeca na wykresie dziennym omawiana w poprzedniej analizie nakreśliła kierunek:

 GBPUSDDaily

NZDUSD

Doji na wykresie dziennym NZDUSD to reakcja na dojście do średniej Wstęgi Bollingera na wykresie tygodniowym:

NZDUSD wykres tygodniowy 

AUDUSD

Wsparcie na wykresie czterogodzinnym. Wybicie w dół powinno sprowadzić kurs co najmniej do linii wsparcia widocznej na wykresie dziennym i tygodniowym. Do obu linii dystans jest podobny. Na wykresie dziennym dwie ostatnie świece zamknęły się pod średnią Bollingera, jednak średnia Bollingera to "tricky area". Na wykresie tygodniowym dodatkowym wsparciem będzie średnia Bollingera przebiegająca w pobliżu linii wsparcia.   

AUDUSDH4

AUDUSDDaily

AUDUSDWeekly

USDNOK

Wykres dzienny to wsparcie z jednej i opór z drugiej strony: 

USDNOKDaily

W którą stronę? Aby odpowiedzieć na to pytanie, spójrzmy na wykres tygodniowy. Ostatnia zielona świeca to reakcja na linię wsparcia, nie naniosłem jej na wykres celowo. Zaznaczyłem natomiast trzy punkty.

USDNOKWeekly

Poniżej w zbliżeniu:

USDNOKWeekly 2

Teraz wykres liniowy. Zwróćcoe uwagę na trzy zaznaczone punkty. Każdy jest na niższym poziomie. Teraz wróćcie do wykresów świecowych i porównajcie świece czerwone z zielonymi. 

USDNOKWeekly 3

Na koniec wykres miesięczny:

USDNOKMonthly

Wybicie dołem wydaje się kwestią czasu.

USDJPY

USDJPY od dłuższego czasu szuka okazji do przerwania spadków. Zwróćcie uwagę na coraz wyższe dołki MACD.

USDJPYDaily

Na wykresie tygodniowym cały czas poniżej średniej Bollingera:

USDJPYWeekly

Wykres miesięczny:

USDJPYMonthly

USDSGD

USDSGDDaily

Pozdrawiam,
traderany

traderany na Facebooku

Komentarze  

# Andrzej 2016-10-08 18:20
Witaj,

jak byś skomentował ostatnie wydarzenia na GBP (flash crash) ? Masz jakąś teorię w tej sprawie ?
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# traderany 2016-10-08 20:18
Witaj Andrzej,
Czytałem i słyszałem o kilku teoriach. Być może fat finger error. Inne nie za bardzo pasują, ale mimo to każda z nich może być prawdziwa.

Pozdrawiam
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować