Zjawisko tak powszechne, że prawdziwe. Zdarzało Ci się robić backtesting systemu transakcyjnego przez cofanie wykresu i sprawdzanie ile sygnałów było zyskownych, a ile przyniosło straty? Wyniki były zdumiewające, prawie wszystkie sygnały przyniosły zysk, a gdy tylko spróbowałeś tradingu prawdziwymi pieniędzmi – strata, strata, strata ... 

"Myśl o wielkich rzeczach, marz o wielkich rzeczach, ale zacznij od tych drobnych. Tak. Zacznij od drobiazgów. Zacznij tu, gdzie jesteś z tym, co masz. Wokół Ciebie są teraz ci, którzy powinni napisać książkę, nagrać płytę, założyć firmę, iść do szkoły i uzyskać tytuł naukowy... Jest tyle rzeczy, które powinieneś zrobić, ale nie zrobiłeś. Dlaczego? Boisz się?" 

Słyszałeś o "posłańcu niedoli"? A co jeśli Cię odwiedzi? Co wtedy zrobisz? Jesteś przygotowany?

AUDNZD

Kurs osiągnął cel.  

AUDNZD wykres dzienny

CADCHF

CADCHF wykres dzienny

CADCHF wykres tygodniowy

USDCAD

W zeszłym tygodniu pisałem: "Dwa pin bary jeden po drugim to wyjątkowo duże prawdopodobieństwo ruchu we wskazanym przez nie kierunku".

USDCAD wykres dzienny

AUDCAD

AUDCAD wykres dzienny

AUDCAD wykres tygodniowy

USDDKK

USDDKKDaily

GOLD

O czekaniu na sygnał kupna na złocie pisałem w analizie tygodniowej 08.08-13.08.2016 

GOLDozDaily

GOLDozDaily2

GOLDozWeekly

DAX

Indeks giełdy niemieckiej:

Germany30Daily

Germany30Weekly

Można się spierać o to, co ma większy wpływ na takie, a nie inne zachowanie kursów przy poziomach wsparcia i oporu analiza techniczna czy miniona rzeczywistość. Gdy na wykresie widać wsparcie bądź opór traderzy wykorzystujący analizę techniczną biorą to pod uwagę. Skutkuje to odpowiednim zachowaniem rynku jak korektą pod linią oporu, testowaniem jej, zmianą istniejącego trendu czy przebiciem i gwałtownym przyspieszeniem. Jednak samo zachowanie traderów nie wyczerpuje wszystkiego, co dzieje się na rynkach. Rynek to nie tylko traderzy, ale także ci, którzy nie zajmują się zawodowo tradingiem, czyli zwykli ludzie inwestujący swoje oszczędności, oni także mają wpływ na zachowanie cen. Tacy inwestorzy z reguły nie stosują stop lossów, gdy kurs akcji zaczyna spadać, czekają, trzymając czasami kilka lat, aż rynek wróci do ceny kupna. Gdy rynek wraca, chcą tylko pokryć straty, sprzedając po cenie zbliżonej do ceny kupna.  

Poniżej wykres Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. (JSW). Żółtymi strzałkami zaznaczyłem, kiedy i gdzie kupiłem i sprzedałem akcje. Kolejny wykres to wykres tygodniowy, na którym widać opór w okolicach 40zł. Właśnie takie opory powodują, że traderzy tacy jak ja sprzedają akcje licząc na podobne zachowanie innych traderów oraz tych, którzy kupili wcześniej (w tym przypadku dwa lata wcześniej), a potem przyglądali się, jak ich inwestycja traciła na wartości. Niektórzy wyzbywali się akcji, bojąc większej stratą, inni pogodzili się z utratą prawie 80% zainwestowanego kapitału i pozostawili los swojej inwestycji w rękach opatrzności. Teraz gdy po dwóch latach cena wróciła, nie chcą mieć już nic wspólnego z tą spółką i sprzedają akcje, aby wyjść przynajmniej na zero. Takie zachowanie jest normalne. Większość z nas reaguje w ten sam sposób, pozbyć się na zero i nigdy więcej...

Ostatnie sesje pokazały jednak, że siła kupujących jest na tyle duża, że bardzo prawdopodobne jest wcześniejsze wybicie ponad poziom oporu. Być może trzeba wrócić, odkupując trochę drożej? 

JSWdaily

JSWWeekly

 

Pozdrawiam,
traderany

traderany na Facebooku