Trading to powtarzanie tych samych czynności, wyciąganie wniosków i nauka na błędach.

Od kilku miesięcy śledzimy parę GBPCAD. W analizie tygodniowej 06.06-10.06.2016 omawiałem sygnał sprzedaży na wykresie dziennym potwierdzony sygnałem kontynuacji na wykresie tygodniowym. Wtedy sytuacja wyglądała tak:

GBPCADDaily

GBPCADWeekly

Pierwsza sprawa, którą warto poruszyć to potwierdzenie sygnału przez wyższy interwał. Widoczne na pierwszym wykresie wybicie z linii wsparcia było odzwierciedleniem sytuacji na wykresie tygodniowym. Pisałem wtedy: 

"Na wykresie dziennym przebicie od góry linii wsparcia. Świeca #2 to próba wygenerowania sygnału kupna nad linią wsparcia, rynek jednak okazał się zbyt słaby i świeca dzienna zamknęła się ze względnie długim górnym cieniem. Górny cień to potwierdzenie spadkowych nastrojów wśród traderów, a zamknięcie dokładnie na linii wsparcia, to element potwierdzenia ważności linii wsparcia, czyli tego, że rynek "widzi" linię wsparcia. Ważność linii wsparcia bądź oporu jest manifestowana przez rynek testowaniem jej. Im więcej razy rynek testuje linię wsparcia bądź oporu, tym większe prawdopodobieństwo tego, że ewentualne jej przebicie będzie zapowiedzią ruchu ceny zgodnie z kierunkiem przebicia. Świeca #3 to wybicie w dół i sygnał sprzedaży - nie jest to tzw. perfect trade setup. Widoczny względnie długi dolny cień świecy #3 to reakcja rynku na wsparcie na wykresie czterogodzinnym".

Potwierdzenie przez tygodniowy interwał to jak polisa ubezpieczeniowa, można spać spokojnie.

Druga sprawa, którą chciałem poruszyć to dalszy rozwój wypadków na parze GBGCAD. Obecnie sytuacja wygląda tak:

GBPCADDaily4

Po sygnale sprzedaży na wykresie dziennym kurs GBPCAD zatrzymał się dopiero na linii wsparcia, następnie pojawi się sygnał kupna – zielony pin bar z dolnym cieniem przebijającym zarówno dolną Wstęgę Bollingera, jak i linię wsparcia, po którym pojawiła sięformacja bullish engulfing. Co stało się potem? Stop lossy tych traderów, którzy otworzyli krótkie pozycje po przebiciu linii wsparcia, zostały aktywowane. Czy to źle? Nie, to jest część tego biznesu, to jest Forex. Stop lossy zostały aktywowane, ale na poziomie break even, bądź na poziomie gwarantującym zyski. Ten przykład pokazuje, jak ważne jest odpowiednie zarządzanie stop lossem. Kiedy najpóźniej stop loss powinien zostać przeniesiony do poziomu break even? Wtedy gdy kontynuacja dalszego ruchu jest zagrożona. Nie chodzi mi o to, abyście po otwarciu pozycji wpatrywali się w wykresy i... O co chodzi, powinniście już wiedzieć.

GBPCADWeekly2

NZDUSD

Najlepszym nauczycielem jest rynek. W zeszłotygodniowej analizie omawialiśmy sytuację na NZUSD w powiązaniu z AUDUSD. Miniony tydzień nie należał do spokojnych dla "kiwi". Najpierw decyzja w sprawie stóp procentowych (pozostały na tym samym poziomie), a następnie przemówienie prezesa banku centralnego:

NZDUSDH43

NZDUSDDaily

Decyzje w sprawie stóp procentowych są jednymi z kluczowych dla kształtowania się kursów walut – caveat emptor.

AUDUSD

AUDUSDH4

AUDUSDDaily

AUDUSDWeekly

Wykres powyższy jest najciekawszym z całego zestawienia wykresów na tej parze. Dwie ostatnie tygodniowe świece to prawie jak odbicie w lustrze wody.

NZDCAD

NZDCADDaily

NZDCADWeekly

AUDCHF

W analizie tygodniowej 11.07-15.07.2016 prezentowałem sytuację na tej parze, wyglądała tak:

AUDCHFDaily

Teraz wygląda tak:

AUDCHFDaily2

Wykres tygodniowy, więcej pytań niż odpowiedzi:

AUDCHFWeekly

EURNOK

Fala wyprzedaży:

EURNOKDaily

EURNOKWeekly

 

 

Pozdrawiam,
traderany

traderany na Facebooku