Nieważne kim chcesz być, co chcesz robić, czy chcesz być lekarzem, szewcem mechanikiem czy traderem. Kimkolwiek chcesz być, cokolwiek chcesz robić, szukaj kontaktu z najlepszymi, z najlepszymi lekarzami, szewcami, mechanikami, traderami. Ucz się od najlepszych. Chcesz być jak G.Soros szukaj kontaktu z G.Sorosem, jeśli się nie da szukaj innych świetnych traderów. Zabiegaj o kontakty z najlepszymi, od nich możesz się uczyć, będziesz równać do nich, to działa i świetnie się sprawdza. Nie zadawaj się z tymi, którzy ciągną w dół, będziesz jak oni. Jeśli toniesz, zmień towarzystwo. Patrz w górę, wysoko.

ANALIZA RYNKU

Czasami zdarza się tak, że rynek podąża w innym kierunku, niż wynika to z analizy. Żadna metoda analizy wykresów nie jest skuteczna w 100%. Dobra analiza to taka, która przynosi dobre rezultaty w długim terminie. To samo dotyczy tradingu, nie jest ważny wynik tej jednej konkretnej transakcji, ale ważne są wyniki w długim terminie. Trader nigdy nie stawia wszystkiego na szalę jednej transakcji, bo nie ma pojęcia czy przyniesie ona zysk, czy stratę. Trader konsekwentnie wykonuje swoje rzemiosło, bo wie, że konsekwentne stosowanie systemu jest jedynym gwarantem skutecznego tradingu. 

Kolejna sprawa, nad którą warto się pochylić to sprzeczne sygnały. Jeśli jeden interwał wygenerował sygnał kontynuacji trendu wzrostowego, a inny wygenerował sygnał sprzedaży bądź zapowiada korektę albo konsolidację, cóż począć? Taka sytuacja widoczna jest na zamieszczonych na końcu wykresach złota. Wykres tygodniowy wskazuje na możliwość korekty bądź konsolidacji. Gdyby nie względnie długi dolny cień ostatniej tygodniowej świecy zaznaczonej czerwoną strzałką prawdopodobieństwo korekty byłoby zdecydowanie większe. Wspomniany dolny cień to reakcja na wsparcie. Wykres dzienny, dwa pin bary nad średnią Bollingera, drugi to inside bar, wskazują na możliwość kontynuacji wzrostów. Wielokrotnie pisałem o różnej jakości, czy sile sygnałów, jakie każdy system transakcyjny generuje. Świetnie jest, gdy sygnał na niższym interwale jest potwierdzony przez interwał wyższy. Drugą w hierarchii jest sytuacja, gdy układ świec na wyższym interwale nie potwierdza, ale też nie neguje sygnału na interwale niższym. W przypadku omawianego wykresu złota, wykres tygodniowy wysyła traderowi sygnał, że otwieranie pozycji długiej jest obarczone większym ryzykiem.

Kolejna ciekawa sytuacja widoczna jest na wykresach EURAUD. Na wykresie dziennym widać, jak cena po dojściu do linii wsparcia przez trzy kolejne dni testowała ją, najpierw lekko się od niej odbijając, potem pojawiła się świeca niezdecydowania doji, a po niej kolejna ostatnia zamykająca tydzień, która także nie określiła kierunku dalszego ruchu. Wykres tygodniowy z kolei to wybicie w dół świecą, której cena zamknięcia była jednocześnie najniższą ceną w ciągu tygodnia, a zeszły tydzień to testowanie przebitej linii, która z linii wsparcia stała się linią oporu i zamknięcie także poniżej, jednak tym razem z wyraźnym dolnym cieniem.

EURUSD

EURUSDDaily

EURAUD

EURAUDDaily

EURAUDWeekly

NZDCAD

NZDCADWeekly

GOLD

GOLDozDaily

 GOLDWeekly

„Never give up. Today is hard, tomorrow will be worse, but the day after tomorrow will be sunshine”. Jack Ma

Pozdrawiam,
traderany

traderany na Facebooku