Gdy sieć barów szybkiej obsługi KFC (założona przez Colonela Sandersa, o którym pisałem: Repetition, Repetition, Repetition) wchodziła na chiński rynek, starał się tam o pracę, razem z 24 innymi osobami. Przyjęto 24 osoby, jako jedyny nie dostał pracy. Próbował znaleźć pracę w policji. Spośród pięciu osób ubiegających się o nią, cztery zostały przyjęte, on jako jedyny nie dostał pracy. Dziesięć razy starał się o przyjęcie na Harvard, dziesięć razy usłyszał — jeszcze nie teraz. Trzy razy...

"Yuo fall, you stand up. You fall, you stand up. You fall, you stand up. Enjoy the show... Enjoy the show! Enjoy the ride! It's too late too regret. Forget about regret".

Na Harvard nigdy nie został przyjęty. Dzisiaj uczy dzieci tych, którzy mówili mu — jeszcze nie teraz. Jack Ma — założyciel i prezes Alibaba Group jednego z największych biznesów na świecie, jeden z najbogatszych ludzi na świecie.

Czym jest konsolidacja na rynkach? Rynek, jak wiadomo może poruszać się w górę, w dół lub w bok. Gdy porusza się w bok, mówimy, że rynek się konsoliduje, często wtedy porusza się od bandy do bandy. Sytuację taką traderzy wykorzystują do otwierania pozycji długich, gdy cena osiąga poziom wsparcia, a gdy cena dochodzi do poziomu oporu traderzy szukają okazji do zajmowania pozycji krótkich. Innym razem rynek porusza się byle jak, nie dając okazji do otwarcia pozycji nawet na niższych interwałach. Za konsolidacją stoi zazwyczaj mały wolumen, nie ma kto handlować a ci, którzy to robią, nie są w stanie wziąć na siebie odpowiedzialności za dalsze losy rynku i pchnąć go w którąś stronę. Wolą być za a nawet przeciw. Dobrą metodą do zorientowania się, w jakim stadium znajduje się rynek, jest spojrzenie na wyższy interwał, np. tygodniowy. Wykres tygodniowy pozwala zorientować się w sytuacji z innej perspektywy, to co na wykresie czterogodzinnym jest oczywiste, na wykresie tygodniowym już niekoniecznie. 

AUDUSD

W tym tygodniu na wykresie czterogodzinnym można było wykorzystać do otwarcia pozycji krótkiej mocny sygnał sprzedaży. Przebicie linii wsparcia z równoczesnym przebiciem poziomu zero przez MACD, a wszystko to dodatkowo wzmocnione wcześniejszą dywergencją MACD.

AUDUSDH4

AUDUSDDaily

CHFJPY

Na wykresie tygodniowym formacja bullish engulfing. Ostatni tydzień przyniósł tylko nieznaczny wzrost. Wpływ na to miało kilka czynników. Pierwszym był względnie długi górny cień świecy obejmującej na wykresie tygodniowym, drugim czynnikiem był widoczny na wykresie dziennym opór. O tym, jak na opór bądź wsparcie reaguje rynek, zapewne mieliście okazję przekonać się wielokrotnie. Względnie długi górny cień świecy obejmującej ze wspomnianej formacji bullish engulfing był mocną wskazówką przemawiającą za tym, że rynek może nie być na tyle silny, aby łatwo poradzić sobie z jego pokonaniem. Trzecim czynnikiem było mocne wykupienie rynku. W jednej z poprzednich analiz pisałem o wykupieniu i wyprzedaniu rynku, czym jest i co oznacza dla tradera

CHFJPYDaily

CHFJPYWeekly

USDJPY

Podobna sytuacja do tej na CHFJPY widoczna jest na USDJPY. Pary te jako mocno skorelowane zachowują się podobnie. 

USDJPYDaily

USDJPYWeekly

Nawet jeśli teraz nie radzisz sobie z tradingiem, wszystko się odmieni, jeśli będziesz odpowiednio wytrwały i rozsądny w tym, co robisz.

"Yuo fall, you stand up. You fall, you stand up. You fall, you stand up. Enjoy the show... Enjoy the show! Enjoy the ride! It's too late too regret. Forget about regret".

Pozdrawiam,
traderany

traderany na Facebooku