"Jeżeli po istotnej zwyżce cen następuje paniczna wyprzedaż, nieostrożny inwestor ponosi poważne straty. Naturalnym odruchem jest nadzieja, że rynek powróci do poprzedniego poziomu i zaoferuje okazję wyjścia bez strat. Taka nadzieja jest jedną z największych przeszkód w drodze do jasnego myślenia i obiektywnego osądu.

Nadzieja często staje się głównym czynnikiem determinującym przyszłą postawę inwestycyjną. Niestety, może ona jedynie zmącić lub zaciemnić rozsądną ocenę sytuacji i bez wątpienia przyczyni się do większych strat. W pewnym sensie ofiara nadziei próbuje mentalnie wpłynąć na rynek, aby robił to, czego ona oczekuje, zamiast stworzyć obiektywny obraz, bazując na solidnej ocenie sytuacji.

Nadzieja jest zdefiniowana jako »oczekiwanie czegoś, czego się pragnie«. Rozsądne podejście do inwestowania i spekulacji jest oparte nie na pragnieniu, ale na racjonalnej ocenie rozwoju sytuacji i jego wpływu na ceny" .       M.J. Pring – Psychologia Inwestowania

Miniony tydzień świetnie nadaje się do celów edukacyjnych (który się nie nadaje?). Dwie istotne sprawy, nad którymi warto się pochylić to konsolidacja, zwana trendem horyzontalnym, albo trend horyzontalny zwany konsolidacją i średnia Wstęga Bollingera.

Najlepszy do tradingu jest trend – wzrostowy albo spadkowy. Na poniższym wykresie USDCAD przypomnienie analizy sprzed dwóch tygodni i z zeszłego tygodnia, następnie wykres tygodniowy, który pozwala w bardzo łatwy sposób zidentyfikować warunki, jakie panują na rynku. Trend horyzontalny to nie zawsze ruch od wsparcia do oporu i od oporu do wsparcia, zmiany kierunku zdarzają się także w miejscach, gdzie nikt się ich nie spodziewa potwierdzane przez świece bądź nie. W trendzie horyzontalnym rynek zachowuje się inaczej bo jest mniej miejsca na ruch w górę lub w dół, traderzy to widzą i ustawiają bliżej poziomy take profit. Tak też działo się w minionym tygodniu na tych parach walutowych, które na wykresach tygodniowych są w fazie wąskiej konsolidacji. 

USDCADDaily

USDCADWeekly

Średnia Wstęga Bollingera działa jak magnes. Jeśli stosujesz Wstęgę Bollingera nie zapominaj o wyższym interwale. Spójrz jeszcze raz na czterogodzinny wykres EURGBP, który zamieściłem w Analizie Tygodniowej 22.08-26.08.2016 - w tym czasie wiele sygnałów na niższych interwałach było fałszywych.

AUDUSD

Sygnał na świecach dziennych potwierdzony przez wykres tygodniowy to zdecydowanie częściej pieniądze zarobione niż stracone. Długie górne cienie na wykresie tygodniowym, o których pisałem tutaj, a następnie sygnał sprzedaży na wykresie dziennym to świetna okazja dla traderów aby wykorzystać AUDUSD do zarobienia pieniędzy. Naucz się odróżniać sygnały kontynuacji od sygnałów zmiany trendu - pisałem o tym. Który sygnał ma większą szansę powodzenia? Który sygnał powinien być mocniejszy? 

AUDUSDDaily

AUDUSDWeekly

USDCAD

Tydzień temu pisałem o sile dwóch pin barów występujących jeden po drugim na przykładzie USDCAD. Za sprawą konsolidacji, dobrze widocznej na wykresie tygodniowym miejsce, w którym się pojawiły, nie było najlepsze, co nie zmienia faktu, że po raz kolejny pokazały moc.

USDCADDaily

USDCHF

Kolejna para podobnie jak CADCHF – wpobliżu średniej Wstęgi Bollingera na wykresie tygodniowym, od której wcale nie jest łatwo się oderwać. 

USDCHFDaily

USDCHFWeekly

GBPUSD

GBPUSDH4

EURNOK

EURNOKDaily

USDNOK

USDNOKDaily

JSW uciekła, nie zdążyłem odkupić.

Pozdrawiam,
traderany

traderany na  Facebooku