Sama wiedza do tradingu nie wystarczy. Trader musi umieć swoją wiedzę przekuć na trading. Wielokrotnie pisałem o najlepszych narzędziach do tradingu jak wykresy świecoweWstęga Bollingera, czy MACD histogram. Przestudiowanie bloga wystarcza, aby mieć wspomnianą wiedzę, czyli pierwszy z dwóch elementów, o których dzisiaj piszę. Drugi to przekucie tej wiedzy na skuteczny, przynoszący pieniądze trading. Nauka tradingu to proces, który wymaga czasu, aby patrząc widzieć. Widzieć to, co jest na wykresie, a nie to, co chcemy, aby tam było.

Poniżej wykres giełdy rosyjskiej.Wcześniejsze analizy znajdziesz m.in. tutaj. O pin barach pisałem wiele. Znajdziesz tam wszystko co powinieneś wiedzieć, abyś mógł wykorzystać w tradingu świecę, którą traderzy nazywają pin barem. Im dłuższy nos, tym więcej tych, którzy zostali oszukani, a im więcej tych, którzy zostali oszukani, tym większy ruch ceny w kierunku, wytyczonym przez pin bara.

Będąc przy indeksach, spójrzmy na wykres indeksu naszych zachodnich sąsiadów. Świeca #1 i #2 to pin bary. Pierwszy testował średnią Bollingera, drugi ją przebił. Musze podkreślić, że nie chodzi tutaj o to, że są to pin bary, ale o fakt przebicia średniej Wstęgi Bollingera. Pisałem kiedyś, że średnia Bollingera to strefa, często traderzy mówią na nią "tricki zone". Jednak, gdy średnia Bollingera zostaje przebita, to wzrasta prawdopodobieństwo dalszego ruchu ceny zgodnie z kierunkiem przebicia. Co się stało po przebiciu średniej Bollingera? Świeca #3 zanegowała przebicie i kurs wrócił pod średnią.Niewątpliwie świeca #3 jest mocną spadkową świecą - nie ma dolnego cienia, zamyka się na najniższym poziomie świecy #1 i zamyka się poniżej średniej Bollingera, dopiero co przebitej w górę przez świecę #2. Costało się wciągu następnych trzech dni, widać na wykresie.

Spójrzmy na wykres eurusd. Od maja 2014r. do marca 2015r. dolar amerykański umacniał się względem euro. Następnie kurs eurusd poruszał się w trendzie bocznym. Teraz już wiemy, że ten okres konsolidacji zwiastował zmianę trendu.

Sprawdźmy, czy bazując na technikach analizy wykresów, które prezentowałem na stronie, moglibyśmy z odpowiednio dużym prawdopodobieństwem przewidzieć nadchodzącą zmianę trendu na EURUSD na wykresie miesięcznym i tygodniowym.

Wykres miesięczny. Na wykresie miesięcznym okres konsolidacji to dwadzieścia kilka świeczek zarówno czerwonych, jak i zielonych. Wyraźnego sygnału zmiany trendu jednak nie widać. Trudno również doszukać się wyraźnej przewagi wśród świec zielonych, czy czerwonych. Świece miesięczne nie zapowiedziały odpowiednio wcześnie zmiany trendu. Spójrzmy jednak na MACD histogram. Widoczna jest bardzo mocna konwergencja (wykres kursu w dół, MACD histogram w górę).

EURUSDMonthly

Wykres tygodniowy. Na wykresie tygodniowym świeczki również na dawały jednoznacznych sygnałów. Nie ma wyraźnego, mocnego sygnału kupna. Podobnie jak na wykresie miesięcznym, widać testowanie poziomu, który okazał się wsparciem. Jednak podwójne dno dla swojej ważności powinno być poparte mocnym sygnałem płynącym ze świec, a takiego nie widać. MACD histogram w okresie konsolidacji wychodził ponad poziom zero i wracał poniżej, tak jak to dzieje się w okresie ruchu w bok, nie dając żadnej informacji co do dalszego ruchu rynku. Spójrzcie na śwece #8 i #9. Są to mocne zielone świece bez górnego cienia. Czy mogliśmy je traktować jako sygnał zmiany trendu?

EURUSDWeekly

Przeanalizujmy. Cofnijmy się trochę wstecz. Spójrzcie na świece #1 i #2. Wydawać by się mogło, że rynek chce się wyrwać i wyjść w górę. Okazało się jednak, że presja sprzedajacych była nadal silna i przy naniesionej linii oporu, wykorzystali okazję do otwierania krótkich pozycji, czego wyrazem był pin bar #3. Świeca #4 to kolejny atak kupujących, ponownie jednak nieudany i powstrzymany przy linii oporu przez mocną wyprzedaż odzwierciedloną w świecach #5, #6 i #7. Po świecach #5, #6 i #7 wydawać by się mogło, że rynek zamiast w górę, tak jak sugerowały świece #1, #2 i #4, wybije się jednak w dół. To również się jednak nie stało. Rynek nie przełamał linii wsparcia. Więc, czy mogliśmy traktować świece #8 i #9 jako sygnał zmiany trendu? Nie. Już wcześniej podobne próby wybicia się rynku w górę (świece #1, #2, #4) spełzły na niczym, ponadto na skutek wielu nieudanych prób wybicia w górę poziom oporu, zaznaczony poziomą linią, był zbyt mocny, aby można uznać świece #8 i #9 za wiarygodny sygnał do wybicia w górę. Rynek sam nakreślił scenariusz, którego trzeba się było trzymać. Tym scenariuszem była konsolidacja ograniczona dwoma liniami. Dopiero wybicie poza jedną z nich, potwierdzone sygnałem płynącym ze świec, mogło dawać podstawy do wyciągania dalej idących wniosków co do zmiany trendu lub jego kontynuacji. Wybicie nastąpiło i dopiero świeca #10 mająca poparcie w świecach #8 i #9 uprawniała do takich właśnie wniosków.

Reasumując. Na wykresie miesięcznym jedynym sygnałem mogącym sugerować zmianę trendu na EURUSDbyła konwergencje MACD histogramu. NAwykresie tygodniowym, taki sygnał nastąpił dopiero po przebiciu linii oporu.

To, co na wykresie miesięcznym bądź tygodniowym wydaje się nieznacznym ruchem, na mniejszych interwałach już tak nieznacznym ruchem nie jest, ale to już zupełnie inna para kaloszy.

AUDUSD

Być może nie jeden raz zastanawialiście się, dlaczego cena rośnie i w pewnym momencie nie wiadomo skąd zaczyna spadać, albo odwrotnie. Być może odpowiedzią na pytanie jest większy interwał. Z taką sytuacją mamy do czynienia na parze audusd. Linia oporu na wykresie miesięcznym po raz kolejny zatrzymała wzrosty. 

AUDUSDMonthly

Poniżej wykres dzienny. Celowo naniosłem linię, abyście mogli zobaczyć, że pomimo wybicia poprzedniego szczytu, kurs zaczął spadać. To jest reakcja na linię oporu na wykresie miesięcznym, która biegnie pod kątem. Siłą kupujących na audusd była wystarczająco duża, aby pokonać szczyt na wykresie dziennym, jednak była zbyt mała, aby pokonać opór na wykresie miesięcznym. 

AUDUSDDaily

USDCAD

USDCADWeekly

USDCADDaily

Blog ma charakter edukacyjny, nie jest blogiem z sygnałami transakcyjnymi. Jeśli stosujecie bądź chcecie stosować w tradingu wykresy świecowe powinniście nauczyć się je interpretować, aby zobaczyć to, co na nich widać.

Pozdrawiam
traderany

traderany na Facebooku