Dla tradera ważne jest aby wykorzystywał mocne, wyraziste i solidne sygnały. Nie tylko takie sygnały wodzą rynki za rogi. Wiele dużych, dynamicznych ruchów odbywa się bez wyraźnego sygnału, jednak tylko sygnały mocne dają poczucie pewności, komfort trzymania otwartych pozycji. Jeśli stosujesz analizę fundamentalną i kupisz akcje spółki, która ma przed sobą świetne perspektywy, będziesz czuł się pewniej, nawet w czasie głębszej korekty na rynku, będziesz miał świadomość tego, że odbierzesz z rynku swoją dolę. Unikajcie wątpliwej jakości sygnałów. Pamiętajcie, że aby zarobić pieniądze nie wystarczy kupić, trzeba jeszcze trzymać, a następnie sprzedać.

Traderzy stosujący tzw. price action wykorzystują bardzo proste metody otwierania i zamykania pozycji. Price action to styl tradingu, w którym główną rolę gra wykres. Najczęściej jest to wykres świecowy lub słupkowy. Niektórzy traderzy dołączają prosty wskaźnik, który ułatwia im określenie miejsca, w którym się znajduje rynek. Inni stosują poziomy wsparcia i oporu co w połączeniu z sygnałami płynącymi ze świec bądź słupków stanowi kompletny system transakcyjny. 

O formacji engulfing i jej zastosowaniu w tradingu pisałem wielokrotnie. Dzisiaj nieco z innej beczki. Zamiast Wstęgi Bollingera dwie średnie ruchome. Jak świat długi i szeroki traderzy stosują różne średnie i różne okresy, to jednak nie jest istotne. Najważniejsze są: formacja bullish engulfing lub bearsih engulfing i miejsce, w którym się znajduje. Do roboty ...

Na poniższym wykresie EURUSD zaznaczyłem sygnał sprzedaży bearish engulfing #1. Świeca poprzedzająca oznaczona krzyżykiem tylko potwierdza słabość rynku, zwróćcie uwagę na jej wielkość. Rynek nie ma już nawet siły wyjść powyżej tej świecy. Traderzy, którzy otwierali pozycje krótkie w trakcie jej tworzenia i zaraz po jej utworzeniu najwyraźniej wiedzieli co robią. Dla nas jednak sygnałem jest bearish engulfing #1, a miejsce, w którym uformowała się formacja objęcia bessy to tzw. Traders Action Zone. Na kolejnym wykresie widać wyraźny i mocny trend spadkowy. Bearish engulfing w tym przypadku to sygnał kontynuacji trendu. Rynek jest słaby, widoczne wyraźnie na drugim wykresie korekty w górę, to zamykanie pozycji krótkich przez tych traderów, którzy zarobili oraz próby przechytrzenia rynku, przez tych, którzy chcą zagrać pod prąd. W takich sytuacjach nie zważajcie na te ruchy korekcyjne, nie dajcie się nabrać, czekajcie na prosty i mocny sygnał bearish engulfing lub bullish engulfing w przypadku trendu wzrostowego, w miejscu, które nazwałem traders action zone, czyli w miejscu gdzie zazwyczaj kończą się te krótkie ruchy korekcyjne. Traderzy mówią "see and wait". Średnie widoczne na wykresie ułatwiają określenie miejsca, w którym znajduje się rynek oraz siły trendu. Gdy odległość między średnimi zwiększa się, trend nabiera siły.

Trend spadkowy - korekta w przeciwnym kierunku - bearish engulfing - otwarcie pozycji, po zamknięciu świeczki oczywiście. Trend wzrostowy - korekta w przeciwnym kierunku - bullish engulfing - otwarcie pozycji, po zamknięciu świeczki oczywiście.

 EURUSD Daily PA

EURUSD Daily PA2

Analiza Rynku

EURUSD

Przebicie linii oporu połączone z przebiciem przez MACD linii zero, plus sygnał kupna na świeczkach oznaczałoby powrót do wzrostów na tej parze. Problemem jest jednak średnia Bollingera jako opór na wykresie tygodniowym. Jeśli rynek nie będzie na tyle mocny aby poradzić sobie z przebiciem średniej Bollingera na wykresie tygodniowym, prawdopodobne jest, że będzie szukał wsparcia niżej i po raz kolejny atakował średnią, aby powrócić do wzrostów. 

EURUSDDaily

EURUSDWeekly

EURGBP

Czasami sytuacja wygląda tak. Sygnał kontynuacji trendu daje pewność, nawet jeżeli kurs wraca w pobliże stop lossa ...

EURGBPDaily

Na wykresie tygodniowym znajdujemy przyczynę całego zamieszania. Wsparcie nie pozwala na łatwy zarobek traderom grającym na spadek (spadek euro, wzrost funta).

 EURGBPWeekly

AUDUSD

W Analizie Forex 28.08.2017 jako zagrożenie dla wzrostów wskazywałem opór na wykresie miesięcznym:

AUDUSDMonthly

 

Pozdrawiam
traderany

traderany na Facebooku