Do Siego Roku!

Na początek kolejna lekcja wykorzystania techniki price action w tradingu. Przeanalizujemy wykresy dwóch par walutowych z punktu widzenia price action. Najpierw gbpjpy, a następnie (to już sami) usdcad. Średnie kroczące tym razem nie będą nam potrzebne.

Zanim przystąpimy do analizy wykresów, musimy odpowiedzieć na pytanie zasadnicze – jak identyfikować poziomy wsparcia i oporu, które w konsekwencji mają ułatwić identyfikowanie sygnałów?

Nie jest to trudne. Najpierw trzeba na wykresie przedstawić jak największy okres czasu. Wystarczy rzut oka i wszystko jasne, tak jak na wykresie poniżej: 

GBPJPYDaily

Możecie robić to samo na wykresie świecowym po cieniach świec. Niektórzy traderzy najpierw nanoszą linie wsparcia/oporu na wykresie tygodniowym, a następnie przechodzą na wykres dzienny i optymalizują ustawienie linii. Oczywiście linie takie można nanosić także namniejsze interwały. Linie wsparcia/oporu nie zawsze przebiegają dokładnie po szczytach czy dołkach. Zdecydowanie częściej są to strefy, w pobliżu których prawdopdobieństwo zachowania kursu w określony sposób jest większe, zwłaszcza jeśli jest poparte mocnym sygnałem płynącym np. ze świec czy wolumenu. Przejdźmy do wykresu świecowego, naktórym zaznaczyłem sygnały wokolicach poziomówwspracia/oporu. Nie analizujętutaj jakościsygnałów,materiał ten macharakter wyłącznieedukacyjny,abyście mogli przyswoić sobie startegię price action. Jeśli chcecie ocenić jakość czy siłę sygnałów przestudiujcie wcześniejsze artykuły i wszystko będziejasne.

GBPJPYDaily 2

Poniżej pokrótce omówię oznaczone sygnały:

Sygnał #1 to testowanie linii oporu i bearish engulfing. #2 to formacja inside bar:

GBPJPYDaily 3

#3 to pin bar.

GBPJPYDaily 4

#4 bearish engulfing, #5 pin bar, #6 inside bar, 7 pin bar, #8 pin bar. Po dwócho statnich pin barach cena nie spadła do linii wpsarcia. Z każdej sytuacji można wyciągnąć jakieś wnisoki. Co rynek podpowiedział nie spadając po dwóch ostatnich pin barach tj. #7 i #8 do linii wsparcia? To, że nie ma ochoty spadać i wybił się ponad linię oporu. Trader musi mieć otwart umysł. Jeśli rynek nie chce spadać, to może chce rosnąć? Niby proste, a jednak sprawia to traderom ogromną trudność.

GBPJPYDaily 5

Poniżej wykres usdcad.Sami zidentyfikujcie sygnały:

USDCADDaily

Analiza rynku

EURUSD

W poprzedniej analize pisałem "Przebicie linii oporu połączone z przebiciem przez MACD linii zero, plus sygnał kupna na świeczkach oznaczałoby powrót do wzrostów na tej parze (...)" Tak też sięstało. Przeanalizujmy post factum. Świeca #1 to pin bar. Cały powyżej górnej Wstęgi Bollingera. Czym jest i jak prawidłowo interpretować pin bary pisałem wielokrotnie, a jak wykorzystać połączenie pin bara i Wstęgi Bollingera znajdziesz w artykule: Wykorzystanie Wstęgi Bollingera w Tradingu. Świeca #2 to kolejny, tym razem mniejszy i zielony pinbar. Zwróćcie uwagę na zachowanie histogramu MACD – kurs eurousd w górę, MACD w dół. Również wielokrotnie pisałem o prawidłowej interpretacji konwergencji/dywergencji MACD. Wielu traderów czeka na potrójną dywergencję, a gdy się pojawi, działają bez wahania. Po przebiciu linii oporu mocną zieloną świecą #3 -jest to największa zielona świeczka od wielu tygodni, w zasadzie bez górnego cienia, która bez problemu przebiła linię oporu oraz średnią Wstęgę Bollingera - miał miejsce niewielki retesting, to czas na wejście na rynek traderów bardziej konserwatywnych, którzy ciągną rynek w górę:

EURUSDDaily

Przejdźmy na wykres 4-godzinny. Świeca #1 przebiła linię wsparcia i dała sygnał sprzedaży, potwierdzony przez dywergencję MACD (i to jaką -potrójną)  na wykresie dziennym. Przy poziomie stop loss nieco ponad średnią Bollingera, sygnał dał poziom risk/revard 1/1. Przy stop loss ponad szczytem, zrealizowany zysk mógł dwukrotnie przekroczyć poziom stop lossa:

EURUSDH4

AUDUSD

 W poprzedniej analizie prezentowałem wykres miesięczny. Wróćmy do niego. Kurs znajdujesiędalej poniżej naniesionej na wykres linii oporu.

AUDUSDMonthly

Spójrzmy jednak na wykres dzienny. To, co na wykresie miesięcznym wydaje się niezbyt wiele znaczącym epizodem, na wykresie dziennym może być bardzo dobrą okazją do zarobku. Zwróćcie uwagę na zachowanie MACD w momencie przebicia przez kurs linii oporu. Wielokrotnie pisałem, czym dla traderów jest przebicie linii oporu połączone z przebiciem linii zero przez MACD histogram. Między innymi po to właśnie mamy na wykresie histogram MACD! W tym przypadku MACD przebiło linię zero z opóźnieniem, jednak zielona świeczka przebijająca linię oporu i średnią Bollingera ma identyczne cechy, jak ta omawiana przy analizie eurusd:

AUDUSDDaily

DAX

Gwoli przypomnienia. Prawie rok temu zamieściłem taką analizę:

DAX 13022017

Tak się mają sprawy dzisiaj:

DAX 20012018

RUS

Niespełna pół roku temu analizowałem giełdę rosyjską. Wtedy wyglądała tak:

RUS50.Daily

Teraz wygląda tak:

RUS50Daily 2

Przegapiliście trendy, formacjeczy inne tego typu historie? Nie martwcie się, będą następne. Rynek daje nieskończenie wiele możliwości.

Pozdrawiam
traderany