Myślę, że czas najwyższy na małe podsumowanie. Jeśli przestudiowałeś poprzednie artykuły, powinieneś być w stanie zidentyfikować przynajmniej część z zaznaczonych na poniższych wykresach sygnałów do zajęcia pozycji. Są to czterogodzinne wykresy EUR-NZD  z ostatnich czterech miesięcy.

EURNZDH4 1

Setup 1. Pin bar testujący linię trendu i średnią Bollingera. Odrzucił on zarówno jedną, jak i drugą zwiększając tym samym prawdopodobieństwo spadków. Na wykresie naniosłem dwie linie trendu. Jedną po cenach zamknięcia drugą po cieniach świec – obie okazały się ważne, jednak linią, którą rynek bardziej respektował była linia naniesiona po cenach zamknięcia.

Setup 2. Przebicie obu linii trendu oraz średniej Bollingera. Świeca, która przebiła linię trendu zamknęła się powyżej linii trendu i powyżej średniej Bollingera. Zwróć uwagę na silną konwergencję MACD.

EURNZDH4 2

EURNZDH4 3

Setup 3. Przebicie od góry linii wsparcia świecą z bardzo małym dolnym cieniem. Niższy dołek potwierdził trend spadkowy. Zwróć uwagę jak kilkanaście poprzednich świec respektowało średnią Bollingera. 

EURNZDH4 4

EURNZDH4 5

Setup 4. Pin bar wzrostowy. Świeca jest duża jednak poprzedzający ją trend spadkowy był zbyt silny, dlatego sygnał okazał się zły.

Setup 5. Dwa pin bary z górnymi cieniami mają większą wymowę niż poprzedzający je jeden pin bar z dolnym cieniem. Zwłaszcza że wszystko działo się w trendzie spadkowym. Mimo to rynek dawał sprzeczne sygnały.

Setup 6. Przebicie dolnej Wstęgi Bollingera i najniższego poziomu pin bara z setupu 4.

Setup 7. Outside bar jako sygnał kontynuacji trendu spadkowego. Minusem było to, że świeca zamknęła się nad średnią Bollingera, która jak się okazało, stanowiła silne wsparcie dla kolejnych pięciu świec. 

Setup 8. Świeca, która przebiła linię trendu miała względnie długi górny cień sugerujący retesting przebitej linii trendu i tak się też stało. Dwie kolejne małe czerwone świece testowały linię. Bardziej konserwatywni traderzy zajmują pozycję dopiero po potwierdzeniu ważności przebicia. Kolejna świeca dała sygnał kupna. Zwróć uwagę na konwergencję MACD.

EURNZDH4 6

EURNZDH4 7

Setup 9.  Pin bar z bardzo długim dolnym cieniem.

Setup 10. Outside bar nad linią trendu i nad średnią Bollingera.

Setup 11. Zamknięcie świecy powyżej poprzedniego szczytu i potwierdzenie trendu wzrostowego.

Setup 12. Podobnie jak poprzednio przebicie szczytu jednak rynek nie miał już siły kontynuować wzrostów.

Setup13. Bearish engulfing i zamknięcie świecy obejmującej poniżej linii wsparcia. Zwróć uwagę na dywergencję MACD.

EURNZDH4 8

Setup 14. Przebicie linii wsparcia mocną czerwoną świecą.

Setup 15. Pin bar, którego długi górny cień i część korpusu przebiła górną wstęgę. 

Setup 16. Bearish engulfing. Świeca obejmująca jest dużą mocną świecą spadkową. Zamknęła się poniżej średniej Bollingera. Wagę formacji zwiększał wcześniejszy pin bar z setupu 15.

 

Powodzenia,
traderany