Często słyszę pytanie, czy jest taki moment, jeden magiczny moment, który zmienia wszystko w tradingu. Jedna chwila, która robi kogoś traderem. Chwila, która zmienia postrzeganie rzeczywistości. Chwila, od której nigdy już nie jest tak samo, od której świat wygląda zupełnie inaczej. Jak? Tak jakbyś sam go zmienił. Chwila, po której zadajesz sobie pytanie - „Dlaczego sam na to nie wpadłem?", „Dlaczego mi tego nie powiedziałeś wcześniej?", „Jak mogłem tak długo błądzić?”. Chwila, od której wszystko wydaje się proste. Chwila – olśnienie, która jakby objęła swoim władaniem cały umysł, która pozwala przejrzeć na oczy, zobaczyć to, co było niewidoczne, usłyszeć to, co było niesłyszalne. To jak znalezienie jednego wadliwego elementu i zastąpienie go świetnie pracującym.

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z tradingiem, być może nie są Ci znane jeszcze podstawowe pojęcia i reguły nim rządzące. Jeśli jesteś już w jakimś stopniu zaawansowany,  prawdopodobnie Twoja głowa pełna jest reguł, które mają przyczynić się do odniesienia sukcesu na rynkach finansowych. Pojęcia takie jak: money management, overtrading, dyscyplina, zawsze podążaj za trendem, ucinaj straty, pozwól rosnąć zyskom ... nie są Ci obce. Przeczytałeś wiele na ich temat, jesteś zapewne świetnym teoretykiem, ale czy zarabiasz pieniądze?

Stosuj system

Wybierz system transakcyjny taki, który Ci odpowiada, z którym będziesz czuć się komfortowo, który do Ciebie pasuje, a Ty pasujesz do niego. System musi być prosty, tak prosty, jak tylko się da. W tradingu wszystkie karty zostały odkryte. Jest mnóstwo narzędzi, które zostały przetestowane na prawdziwym rynku, na prawdziwych rachunkach z prawdziwymi pieniędzmi. Nie staraj się wymyślać koła na nowo. Forex działa w oparciu o analizę techniczną i fundamentalną to dwa kamienie węgielne tego rynku. Możesz stosować tą pierwszą bądź drugą albo połączyć obie. Analiza techniczna zna tysiące wskaźników, testowanie ich nie ma sensu, życie nie jest aż tak długie. Jeśli opanujesz jeden prosty system, możesz zostać traderem wcześniej niż sądzisz.

Bądź zdyscyplinowany

Stosuj to, czego się nauczyłeś. Twój trading nie może się opierać na ciągłym poszukiwaniu. Masz być traderem, nie odkrywcą. Analizuj wykres, a jeśli znajdziesz mocny sygnał, zajmij pozycję, wyłącz komputer, zajmij się czymś innym bardziej pożytecznym. Po prostu stosuj reguły tradingu, są bardzo proste. Ignoruj sygnały, które nie są wystarczająco mocne. Nie myśl o innych traderach, że oni w chwili kiedy Ty czekasz, zarabiają pieniądze. Nie zarabiają, czekają również, a nawet jeśli zarabiają to przecież trading to nie wyścigi.

Używaj stop lossa

Bez stop lossa nie ma tradingu – pamiętaj. Każde zlecenie musi go mieć, nie bądź głupcem i nie staraj się przechytrzyć rynku swoją głupotą.

Pamiętaj o rachunku prawdopodobieństwa

Jeśli nie potrafisz odpowiednio ustawić stop lossa oraz take profitu, to nie ważne ile transakcji będziesz zamykać z zyskiem i tak stan Twojego konta będzie coraz mniejszy. 

Załóżmy, że znalazłeś w internecie cudowny system transakcyjny, jeden z wielu cudownych, które można kupić za $99. Skuteczność, potwierdzona maszynerią testującą wynosi 95%, czyli średnio na każde 100 transakcji 95 system zamienia w „fortunę". Podniecony zabierasz się za trading, aby jak najszybciej zacząć korzystać z maszynki, a raczej maszyny do robienia pieniędzy. Szybko jednak orientujesz się, że coś jest nie tak. System rzeczywiście daje ok.95% dobrych sygnałów, ale mimo tego stan konta jest coraz mniejszy, dlaczego? Dlatego, że nawet 95% transakcji zyskownych nie jest w stanie pokryć strat z 5% pozostałych, jeśli Twój take profit wynosi 6 pipsów, a stop loss 120 pipsów. Prawidła rachunku prawdopodobieństwa są nieubłagane, obowiązują również na Foreksie.

Nie przesadzaj z ilością transakcji

Jeśli zawierałeś już transakcje na rachunku rzeczywistym, z pewnością znasz uczucie, kiedy to po zamkniętej ze stratą pozycji dopada Cię natychmiast żądza rewanżu. Przyjąłeś cios, musisz oddać, musisz się odkuć. Wtedy liczy się tylko zemsta, oddanie ciosu, w ciemno, byle jak.
A może za każdym razem, gdy siadasz przed komputerem, musisz złożyć jakieś zlecenie? Piszę jakieś, bo jeśli tak, to czy to są sygnały, jakie daje Twój system? Przeanalizuj dokładnie moment otwarcia, poziom stop loss, take profit i porównaj z rzeczywistym zamknięciem wszystkich pozycji. Jeśli nie potrafisz zrozumieć, dlaczego otwierałeś większość z nich, piszę właśnie o Tobie. Może poziomy stop loss i take profit okazały się bezużyteczne, bo i tak zamykałeś większość pozycji ręcznie? 

W jednej z ofert szkoleniowych spotkałem taką formułkę „(...) techniki scalpingowe pozwalają lepiej wykorzystać kapitał poprzez częstszy obrót na koncie(...)". Brałeś udział w takim szkoleniu? 

Ile czasu spędzasz na analizie? Nie jest trudno podwoić rachunek tylko po to, aby następnego dnia zostać bez pieniędzy. Traderzy mówią: „Less is more in trading".

Nie powiększaj strat

Powiększanie pozycji, która przynosi stratę, to nic innego jak próba udowodnienia rynkowi, że to Ty masz rację. Pamiętaj, to rynek ma rację nie Ty. Nigdy tego nie rób. To nie jest trading. Bądź pokorny, przyjmij stratę.

Nie bądź ryzykantem

Nie ryzykuj zbyt dużo. Jako początkujący, nie powinieneś ryzykować więcej niż 2% swojego kapitału przeznaczonego na trading, wyczytasz to w każdej książce. Większe ryzyko to przejaw chciwości. Mniejszy rachunek to mniejsze ryzyko. Mniejsze ryzyko to mniejsze emocje. Mniejsze emocje to większe zyski. Ciesz się powiększaniem małego rachunku, ciesz się tradingiem, pieniądze przyjdą same.

Nie rywalizuj

Jak wspomniałem, trading to nie wyścigi. Każdy trader ma swój własny styl tradingu, patrzy na rynek z innego punktu widzenia. To nie ilość zarobionych pipsów miesięcznie robi z Ciebie świetnego tradera. Jeden trader zarabia 1000 pipsów miesięcznie, a drugi 90, który jest lepszy? Obaj są fantastyczni. Nie można powiedzieć, który z nich jest lepszym traderem. Mają po prostu inne systemy, cele ... Ten, który zarabia 90 pipsów stosuje swój system i jest zdyscyplinowany tak, jak ten zarabiający wielokrotnie więcej. Nie rywalizuj, nie zamartwiaj się tym, że któryś z Twoich znajomych traderów zarabia więcej. Ciesz się tym, co robisz, ciesz się tradingiem - to Twoja pasja.

A-ha moment, czy istnieje? Dlaczego dwadzieścia lat temu komputery nie były takie jak dzisiaj? A dlaczego dzisiaj nie są takie, jakie będą za kilkadziesiąt lat? To nie jedna magiczna chwila zrobi z Ciebie tradera, zostaniesz nim, jeśli będziesz stosował reguły, reguły tradingu.

Komentarze  

# jacek 2015-01-03 13:29
Bardzo dojrzale a tym samym bardzo przyswajalne podejejscie do tradingu. Fajne artykuly. Widac, ze pisane przez doswiadczonego czlowieka, ktory poznal co tzn. Trading. Ps. Czekam na 2 czesc artykulu o prawdopodobiens twie. Stosowanie prawdopodobiens twa to pierwszy krok do ujarzmienia rynku
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
# traderany 2015-01-03 20:06
Dzięki Jacku. Wkrótce II część

Pozdrawiam,
traderany
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować