Dla tradera stosującego analizę techniczną podstawowym narzędziem służącym do tradingu jest wykres. Spośród wielu rodzajów wykresów w jakie wyposażone są dzisiejsze aplikacje służące do analizy rynków finansowych, najpopularniejszymi są wykresy świecowe. O świecach i języku jakim się posługują, pisałem wielokrotnie:

Świece - Japońska Technika Analizy Wykresów
Pin Bar
Outside Bar
Inside Bar

Umiejętność rozumienia tego języka jest kluczowa dla każdego tradera wykorzystującego do tradingu wykresy świecowe, dla Ciebie również. Język ten wcale nie jest trudny jednak aby nie był on dla Ciebie niezrozumiałym bełkotem, musisz na jego naukę poświęcić odpowiednią ilość czasu. Zapraszam do kolejnego artykułu, który pomoże Ci przebrnąć przez gąszcz na pozór skomplikowanych "zwrotów” i "wyrażeń”  języka, jakim posługują się świece.

Poniżej tygodniowy wykres CAD/CHF i bardzo mocny sygnał kupna, formacja bullish engulfing (objęcie hossy). Nie tylko o samą formację tutaj chodzi, ale o miejsce i czas, w którym została uformowana. Potwierdzeniem sygnału kupna wynikającego z bullish engulfing była świeca pin bar, która pojawiła się trzy tygodnie później. Następnie kolejna świeca, duża zielona zaznaczona zieloną strzałką przebijająca średnią Bollingera i poprzedni lokalny szczyt, który był zarazem pierwszym, jednak nieudanym atakiem na średnią Bollingera. Potem doji jak oddech i pierwsze testowanie od góry przebitej średniej Bollingera. Kilka tygodni refleksji kolejny pin bar i kontynuacja.

CADCHFWeekly

To samo z szerszej perspektywy:

CADCHFWeekly2

CAD/CHF tym razem wykres dzienny. Przebicie pierwszej linii oporu poprzedzone dwoma pin barami. Retesting przebitej linii oraz średniej Bollingera (przeanalizuj dokładnie ten retesting) i kolejny pin bar, sygnał kupna, na który czekają bardziej konserwatywni traderzy. Mocny ruch w górę, korekta i kolejne przebicie linii oporu i średniej Bollingera, tym razem zaledwie o kilka pipsów. Zwróć uwagę na bardzo istotną rzecz, przebicie co prawda na kilka pipsów, ale po przebiciu cena znalazła się tuż nad linią, która z linii oporu stała się linią wsparcia, jak i nad średnią Bollingera, która po przebiciu również stała się wsparciem, bardzo mocnym wsparciem jak się okazało.

CADCHFDaily

Teraz to, co najlepsze. Jazda na wykres 30 minutowy. Bullish engulfing w idealnym miejscu i czasie (w trakcie testowania linii wsparcia i średniej Bollingera przez świecę 12.04.2016 z wykresu dziennego), to o czym pisałem w poprzednim artykule: Trading Na Dwóch Interwałach i to, na co czekałeś po jego lekturze... 

CADCHFM30

Poniżej dzienny wykres USD/CHF, który nie wymaga zbyt długiego komentarza. Zwróć uwagę na świece zaznaczone czerwonymi strzałkami i porównaj je ze świecami zielonymi. Nawet niezbyt wprawne oko (ucho) powinno szybko zorientować się co mówią świece.

USDCHFDaily

Ta sama para. Wykres tygodniowy to jak eliminacja szumu. Świeca zaznaczona pierwszą czerwoną strzałką to znak ostrzegawczy, nic nie trwa wiecznie. Druga czerwona strzałka i druga czerwona świeca podobnej długości, jak echo tej pierwszej tylko dolała oliwy do ognia przebijając średnią Bollingera. Zwróć uwagę jak przed uformowaniem tej świecy rynek testował średnią Bollingera. Dalej wszystko zgodnie z rozkładem jazdy, sygnał kontynuacji (trzecia czerwona strzałka) i dalsze spadki.

USDCHFWeekly

Wróćmy jeszcze do wykresu dziennego. Mocny ruch w górę  (świeca zaznaczona zieloną strzałką) i zamknięcie ponad średnią Bollingera. Popatrz na świece poprzedzające. Sygnalizują niepewność, rynek jakby czekał, szukał swojego miejsca. Spadki wyhamowały, pisałem o takich świecach tutaj. Dla traderów mających krótkie pozycje, pojawienie się takich świec to sygnał ostrzegawczy, po którym wszystko się może wydarzyć. Świece takie formują się przed wybiciem, czasami zgodnie z kierunkiem trendu, czasami w kierunku przeciwnym. Nigdy nie wiadomo, ale ostrzegają, że po uśpieniu następuje przebudzenie, im dłuższy sen, tym gwałtowniejsza pobudka. Długie górne i dolne cienie mówią o niezdecydowaniu rynku, zamykaniu pozycji przez traderów, którzy zarobili pieniądze, a nowi nie kwapią się z ich otwieraniem.

USD/PLN wykres dzienny. Świeca 26.01.2016r. w trakcie jej tworzenia kurs osiągnął poziom, który jeszcze niedawno wydawał się niemożliwy do osiągnięcia. Na rynkach wszystko jest możliwe. Wielkość świecy oraz jej długi górny i brak dolnego cienia zapowiadały przynajmniej głęboką korektę. Jednak w silnych trendach trzeba mieć na uwadze to, że siła rynku może być na tyle duża, że nawet mocne świece przeciwne kierunkowi trendu mogą okazać się niewiele znaczącym epizodem. W tym przypadku nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie, że była ona świetnym sygnałem zwiastującym koniec czegoś i początek czegoś innego. Dalsze zachowanie kursu nie wymaga, jak sądzę komentarza.

 USDPLNDaily

Tradujcie albo nie. Jak chcecie.

Powodzenia, 
traderany

traderany na Facebooku