Witam i zapraszam do zrobienia kolejnego kroku w stronę profesjonalnego tradingu.

O tradingu na różnych interwałach zaletach i wadach każdego z nich pisałem wielokrotnie:

Wykres Tygodniowy A Mniejsze Interwały

Trading Na Interwale Czterogodzinnym

Style Tradingu

Jeśli jesteś gdzieś pośrodku, z jednej strony wolisz interwały dłuższe, ale z drugiej masz świadomość możliwości, jakie daje trading na interwałach krótszych i dysponujesz do tego odpowiednią ilością wolnego czasu, a zarazem potrafisz przezwyciężyć wszystkie niedogodności, jakie pociąga za sobą trading na nich, zaproponuję Ci świetne rozwiązanie, być może idealne właśnie dla Ciebie.

W podejściu tym skupiasz się najpierw na wykresie dziennym lub tygodniowym, a następnie przechodzisz na mniejszy interwał w oczekiwaniu na sygnał do otwarcia pozycji. 

Minimum słów maksimum treści:

USDCHF wykres dzienny. Zwróć uwagę na spadkowe świece zaznaczone czerwonymi strzałkami. Są to duże świece impulsu jednoznacznie wskazujące kierunek ruchu ceny. Spadek został zapoczątkowany formacją inside bar, podaję to tylko celem przypomnienia i abyście mogli wyrobić sobie umiejętność szerszego spojrzenia na wykres. W tym przypadku formacja ta nie miała znaczenia. Pojawiła się ona jeszcze kilka razy. Po przebiciu linii wsparcia (linii trendu) kurs dynamicznie spadał, po czym zaczął rosnąć, jednak świece wzrostowe zaznaczone zielonymi strzałkami szybko traciły swą siłę, zwiększając prawdopodobieństwo tego, że jest to tylko korekta ruchu spadkowego, a właściwym kierunkiem jest kierunek w dół. Kurs doszedł do średniej Bollingera, która jak powinniście już wiedzieć, stanowi strefę, będącą bardzo często oporem lub wsparciem. Malejąca siła świec zielonych tylko potwierdza przypuszczenia co do dalszego zachowania się kursu USD/CHF. 

 USDCHFD1

Widząc sytuację przedstawioną na powyższym wykresie dziennym, czyli zbliżanie się kursu do średniej Bollingera nie pozostaje nic innego jak przejść do wykresu na mniejszym interwale i czekać na sygnał sprzedaży, czyli kontynuacji spadków. Sygnał nie kazał na siebie długo czekać:

USDCHFM30

Podsumujmy:

  1. Mocna wyprzedaż widoczna na wykresie dziennym.
  2. Ruch korekcyjny na wykresie dziennym z coraz mniejszą siłą świec korekcyjnych (wzrostowych).
  3. Dojście kursu w okolice linii oporu (średnia Wstęgi Bollingera).
  4. Czekanie na sygnał sprzedaży na mniejszym interwale (30 minutowym).
  5. Otwarcie pozycji zgodnie z kierunkiem wskazanym przez świece na wykresie dziennym.

Kolejny przykład to wykres złota:

GOLDozDaily

W ciągu kilku ostatnich tygodni złoto zanotowało spektakularny wzrost, kto się nie załapał na wzrosty, mógł tylko patrzeć... Jednak roztropny trader nie poprzestaje na przyglądaniu się. Roztropny trader szuka okazji do oderwania się od stada patrzących i przecierających oczy ze zdumienia i dołączenia do grupy tych, którzy są się po właściwej stronie rynku. Na powyższym wykresie widać formację spodka. Kurs zachował się zgodnie z definicją. Naniesiona na wykresie linia to miejsce, w którego pobliżu roztropny trader przygotowany jest do otwarcia pozycji zgodnej z kierunkiem impulsu.

Poniżej wykres 30 minutowy i zaznaczony sygnał do otwarcia długiej pozycji w pobliżu linii wsparcia widocznej na wykresie dziennym.

GOLDozM30

Podsumujmy:

  1. Mocny wzrost widoczny na wykresie dziennym.
  2. Ruch korekcyjny na wykresie dziennym.
  3. Dojście kursu w okolice linii wsparcia.
  4. Czekanie na sygnał kupna na mniejszym interwale (30 minutowy). 
  5. Otwarcie pozycji zgodnie z kierunkiem wskazanym przez świece na wykresie dziennym.

Jeszcze jeden, nieco inny przykład, wykorzystujący jednak takie samo podejście jak przedstawione powyżej. Najpierw wykres dzienny EUR/USD i sygnał sprzedaży, który dała świeca #2. Kto nie otworzył pozycji po sygnale na wykresie dziennym, mógł cierpliwie czekać na sygnał na mniejszym interwale i dołączyć do traderów będących po właściwej stronie rynku. Czarną strzałką zaznaczyłem świecę dzienną w trakcie tworzenia której pojawił się sygnał do otwarcia krótkiej pozycji na wykresie 30 minutowym. Kolejne dwa wykresy to właśnie wykresy 30 minutowe, na których czarną strzałką zaznaczyłem świecę dającą sygnał do otwarcia pozycji krótkiej, zgodnie z kierunkiem, jaki wytyczyły świece na wykresie dziennym, a zwłaszcza świeca #2. Pionowe linie w kolorze magenta to początek i koniec świecy numer #2 z wykresu dziennego. 

EURUSDDaily

EURUSDM30 1

EURUSDM30 2

Jako ćwiczenie znajdź poziom wsparcia lub oporu na wykresie tygodniowym, następnie przejdź na wykres czterogodzinny i znajdź odpowiednio sygnał kupna lub sprzedaży w pobliży poziomu z wykresu tygodniowego. Teraz znajdź mocny sygnał kupna lub sprzedaży na wykresie tygodniowym, następnie przejdź na wykres czterogodzinny i znajdź odpowiednio sygnał kupna lub sprzedaży uformowany w następnym tygodniu. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, jak długo chcesz. 

Aha, jeszcze jedno:

No comment

setup1

setup2

setup3

Cóż tu pisać...

Powodzenia,
traderany

traderany na Facebooku