Do tradingu można wykorzystywać różne interwały zgodnie z własnymi preferencjami. Day traderzy preferują interwały jedno- kilkunasto- i kilkudziesięciominutowe. Traderzy, dla których spędzanie wielu godzin przed monitorem jest nie do przyjęcia wykorzystują do tradingu iinterwały dzienne, tygodniowe czasami niektórzy miesięczne. W tym artykule przedstawię zalety i wady, jakie niesie ze sobą wykorzystywanie do tradingu interwałów czterogodzinnych. Na zakończenie omówię krótko kilka setupów z zakończonego tygodnia.

Wykres czterogodzinny to najlepszy kompromis między tradingiem na małych interwałach, a tradingiem na interwałach dużych. Trading na wykresach czterogodzinnych ma wiele zalet przy prawie braku wad, wiele jednak zależy od preferencji tradera. Zacznijmy od tych pierwszych.

Zalety Tradingu Na Interwale Czterogodzinnym

Sygnały pojawiające się na wykresach czterogodzinnych są wiarygodne i jest ich wystarczająco dużo w każdym tygodniu czy miesiącu, aby każdy był usatysfakcjonowany, a zwłaszcza ci, dla których czekanie na sygnał na wykresie dziennym jest zdecydowanie zbyt długie. Czas, jaki trzeba poświęcić w ciągu dnia na trading, również nie jest zbyt duży, wystarczy kilkadziesiąt minut dziennie. Kolejnym plusem jest względnie nieduży stop loss. Zyski na czterogodzinówkach przychodzą szybko, zazwyczaj w ciągu kilku lub kilkunastu godzin, straty też, ale jeśli stosujesz swój system, jest ich zdecydowanie mniej.

Wady Tradingu Na Interwale Czterogodzinnym

W zasadzie jedynym minusem jest to, że trzeba sprawdzać wykresy co cztery godziny. Ja robię to najpierw przed godz.7.00 rano następnie przed 11.00, potem przed15.00 czasami także przed 19.00 i oczywiście przed 23.00 wtedy zamyka się dzienna i oczywiście czterogodzinna świeca jest to koniec New York session.

Co z danymi makro?

Jeśli interwałem, którego używasz do tradingu, jest interwał dzienny, możesz nie przykładać zbytniej wagi do publikowanych danych. Wielkość stop lossa, który jest wystarczająco duża i chaos, jaki często towarzyszy publikacji danych nie stanowi większego zagrożenia. Nawet jeśli stop loss zostanie aktywowany, bo już przed publikacją kurs oscylował w niewielkiej odległości od niego, to aktywowanie go nie oznacza, że publikowane dane zawsze będą działać przeciw Tobie. Będą też działać na Twoją korzyść aktywując poziom take profit i w ostatecznym rozrachunku nie powinno to mieć większego znaczenia. W przypadku interwału czterogodzinnego możesz albo robić sobie wolne w dniu, w którym publikowane są ważne dane, albo bezpośrednio przed nimi lub nie. Rozsądniejszym wyjściem jest wyjście pierwsze, czyli powstrzymanie się od tradingu. Twój stop loss nie jest wystarczająco duży i po publikacji danych może zostać bez większych problemów aktywowany. Poza tym pozycję otwierasz na podstawie sygnału, który daje Ci system dlatego zdawanie się na przypadkowe ruchy, jakie często pojawiają się po publikacji danych, nie ma nic wspólnego ze stosowaniem systemu. Często po publikacji danych na rynku jest krótka zawierucha i rynek porusza się chaotycznie raz w górę raz w dół i nie są to ruchy rzędu kilku czy kilkunastu pipsów, ale o wiele większe. Wtedy system się nie sprawdza. Dlatego, jeśli stosujesz interwały czterogodzinne lub mniejsze lepiej, abyś powstrzymał się z otwieraniem pozycji przed publikacją ważnych danych, a jeśli masz otwartą pozycję, powinieneś ją zamknąć realizując zysk, jeśli taki jest.

Wykorzystując w tradingu interwał czterogodzinny, jeśli otworzyłeś pozycję na podstawie mocnego sygnału, masz również dwie możliwości. Nie szukasz już kolejnego sygnału, masz wolne od tradingu do czasu, aż Twoje zlecenie zostanie zamknięte - take profit lub stop loss. Wtedy tylko sprawdzasz co z Twoją pozycją. Jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia, sprawdzasz rzadko, najlepiej dopiero następnego dnia, wszystko po to, żeby nie narobić dziadostwa - to jest bardzo ważne! Druga opcja, Twój harmonogram pozostaje taki sam jak przed otwarciem pozycji, czyli szukasz kolejnego sygnału, jednak tylko co cztery godziny, nie analizujesz rynku częściej, żeby nie narobić dziadostwa - to jest bardzo ważne! W obu przypadkach najistotniejszą rzeczą jest pozostawienie sprawy w rękach rynku, po coś w końcu masz ten system. Samo otwarcie pozycji nie może skutkować siedzeniem bądź zaglądaniem ukradkiem na wykresy - to jest karygodne! Pilnowanie kursu – nie ma czegoś takiego, przynajmniej dla Ciebie, niech pilnują inni, ci. którzy tracą pieniądze. Jeśli będziesz pilnować tak jak oni, będziesz tracić tak jak oni. Doborowe towarzystwo? Może i tak, ale nie traderów.

Poniżej trzy sygnały z tego tygodnia. Czas urlopów nie sprzyja zmienności na rynku i tym samym ilość sygnałów nawet na interwale czterogodzinnym nie jest zbyt duża. Poza tym rynek oczekuje na przyszłą środę i komunikat FOMC (Federal Open Market Comitee). Między innymi dlatego wszystkie pozycje z risk/reward 1:1.

Najpierw krótka pozycja na AUD/CHF. Przebicie linii wsparcia - linii trendu. Czerwony pin bar dał mocny sygnał sprzedaży, potwierdzony przez histogram MACD.

AUDCHFH4 

Drugi sygnał to pozycja krótka na GBP/USD. Duży czerwony pin bar potwierdził, że rynek napotkał na silny opór, traderzy zmienili swoje nastawienie i zaczęli otwierać pozycje krótkie. W artykule o Wstędze Bollingera pisałem "Wstęga środkowa to miejsce gdzie rynek bardzo często zachowuje się w specyficzny sposób. Średnia działa jak magnes. Kurs zmierza do niej, testuje ją, często długo następnie, jeśli ma wystarczającą siłę, przebija ją i testuje ponownie bądź po przebiciu bez testowania następuje silny ruch zgodnie z kierunkiem przebicia. Jeśli z kolei rynek nie ma wystarczającej siły, zawraca przed średnią i kontynuuje ruch w kierunku wcześniejszym. Dlatego zajmowanie pozycji przy średniej Bollingera, wiąże się z podwyższonym ryzykiem".

Kiedy możesz otwierać pozycję, jeśli świeca nie przebiła średniej Bollingera bądź przebicie było nieznaczne? Wtedy gdy sygnał jest mocny, wtedy możesz zignorować średnią. W omawianym przypadku sygnał, jaki dał pin bar, był na tyle mocny, że można było zignorować to, że zamknął się tuż nad średnią Bollingera.

GBPUSDH4

Trzeci sygnał to długa pozycja na CAD/CHF. Ponownie pin bar tym razem wzrostowy i odrzucenie poziomu wsparcia, którego na zamieszczonym wykresie nie widać.

CADCHFH4

Pozdrawiam,
traderany