Aby rozpocząć trading na rachunku demonstracyjnym, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. W zależności od poziomu Twojej wiedzy powinieneś, albo uporządkować ją, albo zacząć naukę od podstaw. Dopiero odpowiednio przygotowany pod względem teoretycznym, powinieneś przejść do etapu nauki tradingu wirtualnymi pieniędzmi. Każdy broker oferuje demonstracyjną platformę transakcyjną, na której można zawierać transakcje wirtualnymi pieniędzmi. Poza tym, że inwestujesz pieniądze wirtualne, nie ma żadnych różnic między taką platformą a platformą, której będziesz używał do tradingu swoim własnym kapitałem.

Uważam, że trading na rachunku demonstracyjnym powinien być ograniczony do niezbędnego minimum. Nie twierdzę, że trading na rachunku demonstracyjnym jest nieistotny. Jest ważny, ale żeby przyniósł odpowiednie efekty, musisz podejść do niego bardzo poważnie, starając się jak tylko to jest możliwe, traktować rachunek demonstracyjny tak, jakby był on Twoim rachunkiem rzeczywistym. Dotyczy to nie tylko dyscypliny, ale także wielkości wirtualnych pieniędzy. Powinieneś założyć rachunek demonstracyjny z taką wirtualną kwotą, jaką będziesz miał na rachunku rzeczywistym.

Z tradingiem jest podobnie jak ze sportem, profesjonalnie przygotowywany zawodnik od najmłodszych lat powinien zacząć brać udział w rzeczywistej rywalizacji, w turniejach. Ma to na celu oswajanie go ze stresem i napięciem, jakie powoduje rywalizacja. Trening to jak trading na rachunku demonstracyjnym. Udział w turniejach, jest odpowiednikiem tradingu na rachunku rzeczywistym. Tak, jak młody sportowiec powinien jak najwcześniej zacząć brać udział w zawodach, tak Ty, jeśli przygotowujesz się do bycia traderem, powinieneś tak wcześnie, jak to możliwe zacząć trading na rachunku rzeczywistym. W tradingu jednak wcześnie to znaczy wówczas, gdy będziesz do tego przygotowany teoretycznie oraz Twoja znajomość systemu będzie wystarczająca do tego, aby zarabiać w sposób powtarzalny na rachunku demonstracyjnym. Jeśli spełnisz te dwa warunki, powinieneś zacząć trading prawdziwymi pieniędzmi. Najpierw małymi niewiele znaczącymi dla Ciebie kwotami, aby ewentualne straty nie odbiły się na Twojej sytuacji finansowej. Cały czas będzie to nauka, nie trading. Będzie to jednak nie jak lot na symulatorze, ale lot prawdziwym samolotem.

Platforma demonstracyjna powinna służyć Ci do kilku celów:

  1. Dzięki niej możesz zaznajomić się z Foreksem. Poznać rodzaje zleceń, pary walutowe. Poznać warunki handlu.
  2. Dzięki niej masz możliwość biegłego opanowania platformy, którą będziesz wykorzystywać w tradingu prawdziwymii pieniędzmi.
  3. Możesz sprawdzać systemy transakcyjne, testować je, aby następnie wybrać jeden, który będziesz stosować i z którym będziesz się dobrze czuć.
  4. Możesz opanować wybrany system.

Platforma demonstracyjna ma jednak pewną wadę. Dzięki niej nie jesteś się w stanie nauczyć się radzenia z problemami, które w tradingu na rachunku demonstracyjnym nie występują. Takim problemem, który pojawia się dopiero na rachunku rzeczywistym, są emocje. Jeśli na rachunku demonstracyjnym nie masz z nimi do czynienia, a tak w istocie jest, to nie możesz nauczyć się radzić sobie z nimi. Trading na rachunku rzeczywistym nierozerwalnie łączy się z emocjami, jeśli nie będziesz w stanie ich okiełznać, nie będziesz zdyscyplinowany, a dyscyplina to konieczny warunek do tego, aby tradując zarabiać pieniądze. Choćbyś nie wiem jak opanował swój system, jeśli pojawi się element silnego stresu, napotkasz problem, który zdestabilizuje Twój trading.

Nawet bardzo dobrze przygotowany student zna uczucie pustki w głowie, pojawiające się bezpośrednio przed egzaminem. Tę pustkę wywołuje stres. W warunkach stresu człowiek ma ograniczoną zdolność myślenia. Stres może spowodować, że nawet bardzo dobrze przygotowany student, może oblać egzamin. W warunkach stresu człowiek nie widzi alternatywy. W tradingu jest podobnie. Stres pojawiający się przy tradingu rzeczywistym powoduje, że ktoś nawet bardzo dobrze zaznajomiony ze swoim systemem, będzie zawierał transakcje, które nie będą miały wiele wspólnego z prawidłowym stosowaniem systemu. W szkole dostateczny zalicza, w tradingu zaliczenie dostaje się tylko z oceną bardzo dobrą, a jest jeszcze celująca.