Trading to styl życia, życia pełnego wyzwań i pasji. Trading to podróż, fascynująca przygoda. Czemu służy trading, wie chyba każdy – zarabianiu pieniędzy. Tak, zarabianie pieniędzy jest ważne, ale czy najważniejsze? Czy to o pieniądze w tym wszystkim chodzi? Zapraszam do kolejnego artykułu z cyklu "Wolność Tradera! O Co w Tym Tradingu Chodzi?” W tytule jest pytanie, odpowiedź na nie poznasz w ostatniej części. W części tej omawiam kluczowy element składający się na poczucie wolności, jaką daje trading. Kluczowy, ale czy najważniejszy?

jeśli nie czytałeś części I:

Wolność Tradera! O Co w Tym Tradingu Chodzi? - cz.I

Pieniądze

"Istnieje tylko jedna grupa ludzi, która myśli o pieniądzach więcej niż bogaci, a mianowicie ubodzy". Oscar Wilde

Pieniędzy możesz nie mieć wcale, możesz mieć ich dużo, więcej i jeszcze więcej, bez względu jednak na to ile ich masz, raczej na pewno będzie ktoś, kto ma ich więcej od Ciebie. Czy można mieć ich za dużo? Bananów tak, ale czy pieniędzy? Podobno nie stwierdzono, aby ktokolwiek na tym świecie miał za dużo pieniędzy, aby czuł przesyt, aby czuł do nich wstręt, obrzydzenie. Jeśli to prawda to nigdy nie będziesz usatysfakcjonowany ilością posiadanych pieniędzy, zawsze będziesz czuł niedosyt, a będzie on, o kuriozum, tym większy im więcej będziesz ich mieć. Może właśnie dlatego tak wszyscy ich pragniemy, tak wszyscy ich pożądamy bez względu na to ile ich mamy. Może właśnie dlatego człowiek jest w stanie dla nich zrobić wszystko albo prawie wszystko. Chciwości nie jest w stanie zdominować nic. Nawet strach bierze górę dopiero wtedy, gdy jest już zbyt późno. Gdy przychodzi krach, chciwość przeradza się w strach, strach przejmuje kontrolę nad człowiekiem. Jest już jednak zbyt późno. Dopóki dominowała chciwość, strachu nie było była lekkomyślność mylona z odwagą. Nad wszystkim dominowała chciwość - żądza pieniądza

"Finanse to podstawa wszystkiego. Polityki, wojny, małżeństwa, zbrodni, cudzołóstwa. Wszystko, co istnieje na świecie, ma jakiś związek z pieniędzmi. Nawet religia. Ksiądz musi kupić sobie chleb i wino, a przestępca broń i samolot..." Graham Greene

Pieniądze są ważne. To za pieniądze możesz kupić sobie auto, dom... Nikt tego za darmo nie daje. Za pieniądze możesz uzyskać wykształcenie i sfinansować wykształcenie swoich dzieci. Za pieniądze możesz przeżyć bajeczne wakacje odbyć podróż życia. To pieniądze jednym pomagają przeżyć od pierwszego do pierwszego, innym starcza ich na dłużej i więcej. Ci, którzy nie widzą perspektyw, wyjeżdżają tam gdzie można zarobić ich więcej, żyć na wyższym poziomie (pozdrawiam tych, co na obczyźnie. Mam nadzieję, że wrócicie, na stałe). Ty być może wybrałeś inną drogę i szukasz szczęścia w tradingu, to dobrze.

"Geld allein macht nicht glücklich, aber es beruhigt". "Pieniądze szczęścia nie dają, ale uspokajają”. Pieniądze nie są złem. "Pieniądze są niewinne. To my obarczamy je własnymi grzechami, demonizujemy i fetyszyzujemy”. Pieniądz jest z natury dobry, ale może być wykorzystany do niecnych celów. Żądza jaka towarzyszy chęci posiadania pieniędzy może być przyczyną błyskotliwej kariery ale też i upadku. Pieniądz może dać radość, ale też płacz i zgrzytanie zębów, prowadzić do szczęścia lub ludzkiej tragedii. Pieniądz może uratować życie, ale może też wpędzić do grobu. Wszystko jest dla ludzi, pieniądze też, trzeba je jednak umieć posiadać i wydawać.

Bill Gates na pytanie studenta, jakie to uczucie mieć tyle pieniędzy odpowiedział: "Rozumiem chęć zdobycia miliona dolarów, które dają człowiekowi pewną wolność, która przychodzi wraz z nimi. Jednak gdy już je się zdobędzie, wtedy niewiele się zmienia. Uwierzcie mi, to ciągle jest ten sam hamburger". Każdy jednak chce spróbować tego hamburgera i przekonać się sam, ja również.

Pieniądze są dla tych, którzy potrafią się z nimi umiejętnie obchodzić. Do posiadania ich trzeba być przygotowanym. Jak świat długi i szeroki pełno jest historii upadków z powodu chciwości, pychy, lekkomyślności czy innych przejawów głupoty i nieodpowiedzialności. Ponad połowa zwycięzców na loterii traci wszystko w ciągu pierwszych pięciu lat, dużą część spośród nich spotykają wielkie tragedie życiowe, inni kończą jako bezdomni. To właśnie zwycięzcy loterii pokazują w jak krótkim czasie, jak wielkie ilości pieniędzy można roztrwonić. A spadkowi milionerzy? "Od łachmanów do łachmanów w trzy pokolenia”. Spełnia się w 60% przypadków.

Trading to zarabianie pieniędzy. Trading daje ogromne możliwości, wystarczy wspomnieć: Warren BuffettGeorge Soros. Aby być profesjonalnym traderem musisz nie tylko przygotować się do zarabiania, ale także do umiejętnego dysponowania zarobionymi pieniędzmi. Pieniądze mają służyć, nie zniewalać.

Konsumpcja, inwestycja, filantropia. Pieniądze to nie tylko przetrwanie, to także korzystanie z życia, z tego, co przyjemne, co sprawia radość. Pieniądze to także zabezpieczenie przyszłości swojej i swojej rodziny. W końcu pieniądze to pomaganie tym, którzy tego potrzebują, tym którym się nie udało. To nasz obowiązek - JESTEŚMY TRADERAMI!

"Tylko głupiec umiera bogaty”. Seneka

Enjoy the moment!

Idę na hamburgera... Pozdrawiam i życzę sukcesów. 
traderany

link do części trzeciej:

Wolność Tradera! O Co w Tym Tradingu Chodzi? cz.III

traderany na Facebooku