Jeśli chcesz wiedzieć, o co tak naprawdę w tym tradingu chodzi zapraszam na ostatnią część opowieści o Wolności Tradera!  

Jeśli nie czytałeś poprzednich części:

Wolność Tradera! O Co w Tym Tradingu Chodzi - cz.I

Wolność Tradera! O Co w Tym Tradingu Chodzi - cz.II

Wolność Tradera! O Co w Tym Tradingu Chodzi - cz.III

Wolność Tradera! O Co w Tym Tradingu Chodzi - cz.IV

Mam wspaniały biznes, w który zainwestowałem naprawdę niewiele pieniędzy i czasu.
Nie mam kredytów ani żadnych wydatków z nim związanych.
Nie muszę wydawać pieniędzy na reklamę i marketing.
Nie muszę zatrudniać pracowników, pozyskiwać klientów ani biegać po urzędach.
Nie muszę codziennie tracić pieniędzy i czasu na dojazdy do pracy i z pracy.
Nie muszę tracić wielu godzin dziennie, aby utrzymywać i rozwijać biznes, który prowadzę.
Mój biznes to laptop, który mogę wziąć ze sobą wszędzie.
Spędzam jedynie kilkadziesiąt minut dziennie na przeglądnięcie wykresów...

 "Jeśli godzina pracy dziennie pozwala ci tyle zarabiać, dlaczego nie pracujesz po osiem godzin, zarabiałbyś osiem razy więcej?"  

Pytacie na forach ile można zarobić na foreksie, czy cały dzień spędzony przed komputerem to więcej pieniędzy niż spędzone tylko pół dnia, czy trzy godziny tradingu rano i trzy godziny po południu wystarczy, czy day trading nie jest najlepszym rozwiązaniem, przecież za cały dzień można mieć tyle sygnałów, dlaczego nie można w weekendy...

Możesz mieć praktycznie nieograniczoną ilość pieniędzy, możesz zaskarbić sobie wiele bogactw tego świata, możesz gromadzić przez całe życie gotówkę, nieruchomości, biżuterię, auta ... mieć więcej i więcej, możesz... wiele. Z inwestowaniem nieodłącznie wiąże się ryzyko. Inwestując pieniądze, ryzykujesz pieniądze. Jeśli je stracisz, możesz je odzyskać, możesz pracować ciężej, dłużej. Możesz popłynąć na fali łutu szczęścia i odrobić straty, a jeśli jesteś dobrym traderem łut szczęścia nie jest Ci do niczego potrzebny wszystko będzie O.K. Jutro możesz mieć więcej pieniędzy, niż miałeś ich wczoraj. Saldo rachunku zmienia się nieustannie i będzie się zmieniać w przyszłości, to w górę to w dół, jak kurs waluty, czy akcji na giełdzie. Jednak bez względu na to, jak będziesz się starał, bez względu na to, jak dobrym będziesz traderem, bez względu na to ile będziesz zarabiał i jak wiele zdołasz zgromadzić, bez względu na to jak będziesz chciwy jest coś, czego nie możesz mieć więcej, tym czymś jest czas, czas, który Ci pozostał i który biegnie nieustannie.

Czas. Wolny Czas Traderze!

Czym jest czas? Najczęściej tym, czego nam brakuje, jak pieniędzy. Mamy tyle czasu ile zostało nam przydzielone odgórnie, nie więcej, nie mniej. Czy można go sobie dokupić? Gdyby był butik z czasem, z pewnością byłby to najbardziej oblegany butik na świecie, a kurs jego akcji szybowałby na giełdach w górę nieustannie. Straconego czasu nigdy nie odzyskasz. Co było, minęło, nie da się odpracować, nie można liczyć na łut szczęścia. Stracony czas nie ma ceny. Tego, który pozostał, nie można sobie wydłużyć, ani nie można go zatrzymać, biegnie nieustannie, chyba coraz szybciej. Nie można sobie przedłużyć życia o dzień, godzinę, a nawet minutę. Masz pełną świadomość tego, że gdy zaczynałeś czytać ten tekst, miałeś przed sobą więcej czasu, niż masz go teraz? W kategoriach czasu byłeś bogatszy o kilkadziesiąt sekund, o kilkadziesiąt sekund, których nigdy już nie odzyskasz.

"Człowiek poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie poświęca swoje pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości. Żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak naprawdę nie żyjąc". Dalajlama

Jeśli wykorzystujesz swój czas w odpowiedni sposób to, co zyskujesz tracąc czas może Ci go częściowo zrekompensować, a czy w całości? Myślę, że tak. Są chwile bezcenne, warte wszystkiego, nawet czasu, który bezpowrotnie zabrały -oby jak najwięcej takich chwil, w życiu Twoim i moim. Jeśli jest tak cenny, nie marnuj go na głupie zajęcia, naiwne telenowele, programy, których podstawowym celem poza sprzedaniem się jest przekazanie Ci ideologii manipulatora, dla którego jesteś baranem... Czasu nie odzyskasz, spędzaj go z pożytkiem dla siebie i innych. Nie bądź łatwym łupem, padliną. Nie daj się, nie trać czasu. Bez względu na to, co robisz, kim jesteś, skąd pochodzisz nie daj się zniewolić -nikomu i niczemu, “Live your life”. Jeśli masz poczucie, że straciłeś w swoim życiu zbyt wiele czasu, nie szkodzi, kto go nie marnował nawet Warren Buffett do 11 roku życia. Wyciągnij wnioski, skorzystaj z doświadczenia z mądrości, którą nabyłeś, walcząc z przeciwnościami, spójrz na dzisiejszy dzień jakby był pierwszym dniem nowego życia, tego życia, które masz przed sobą, życia pięknego, pełnego wyzwań i pasji, fascynującej przygody. Niech od dzisiaj wszystko się zmieni!

Przekażę Ci teraz pewien sekret, sekret tradera. To prawda, że czasu nie można sobie dodać ani nie można go kupić, nie można go zatrzymać ani spowolnić jego biegu jest jednak pewien trik, pewna magiczna receptura, która jest jak oszukanie przeznaczenia, która rzuca wyzwanie ustawicznie upływającemu czasowi, która jest jak zrobienie czegoś, czego nie da się zrobić. Jeśli tylko zechcesz i masz wystarczająco dużo samozaparcia, które pozwoli Ci pokonać wszystkie napotkane trudności, możesz zrobić to, czego inni nie potrafią, możesz zwiększyć ilość czasu tego czasu, jakim dysponujesz. Nie, nie przedłużysz sobie życia, ale zwiększysz ilość czasu, z którym będziesz mógł zrobić co tylko zechcesz - po prostu zostań traderem! - to trade for a living wtedy ilość czasu, wolnego czasu, jakim będziesz dysponować, będzie na tyle duża, że będziesz mógł zająć się tym, o czym marzyłeś nie tracąc go jednocześnie na to, czego tak naprawdę nie lubisz robić. Będąc traderem ilość czasu, jaki Ci pozostał, będzie co prawda taka sama, jednak ilość czasu wolnego, jakim będziesz miał do dyspozycji, będzie wystarczająca, abyś mógł realizować swoje marzenia i cieszyć się życiem. Trading to kilkadziesiąt minut dziennie, wystarczy. To nie pieniądze są najważniejsze, one mają swoją wartość, czas jest bezcenny. O to w tym tradingu chodzi, o czas, wolny czas traderzy!

“The time is gone, the song is over, 
Thought I'd something more to say...”
                       Pink Floyd  “Time”  (The Dark Side Of The Moon)

Kwantowa cząsteczka (foton) została wystrzelona, aby dotrzeć do oddalonego celu, jednak przed dotarciem do punktu końcowego musiała przedostać się przez przeszkodę, tą przeszkodą była bariera z jednym, bądź z dwoma otworami. Okazało się, że za każdym razem, gdy przeszkoda miała jeden otwór, foton docierał do celu w takiej samej formie, w jakiej zaczynał swoją podróż, czyli jako cząsteczka materii, gdy otwory były dwa foton pomimo tego, że zaczynał swoją podróż jako cząsteczka materii, to poruszał się jako fala energii i w takiej formie docierał do celu. Tak za każdym razem. Interpretacja eksperymentu była jedna, to wiedza naukowców przeprowadzających i obserwujących doświadczenie o tym, czy są dwa otwory, czy jeden miała wpływ na zachowanie fotonów. Fotony w jakiś nieznany sposób pobierały tę informację. 

Po latach eksperyment przeprowadzono ponownie jednak z jedną różnicą, mianowicie decyzja o tym, czy przeszkoda będzie miała jeden, czy dwa otwory była podejmowana dopiero wtedy, gdy foton był już w trakcie swojej podróży. Okazało się, że zanim jeszcze podjęto decyzję o tym, że przeszkoda będzie mieć dwa otwory, foton przyjmował formę energii. Gdy decyzją było pozostawienie przeszkody z jednym otworem, foton nie zamieniał się w falę energii, podróżował jako cząsteczka i tak docierał do celu swojej podróży. Skąd foton wiedział wcześniej, jaka decyzja zostanie podjęta? Decyzja podjęta teraz skutkowała przyjęciem określonej formy przez foton, zanim decyzja została podjęta. Foton wiedział wcześniej niż przeprowadzający eksperyment naukowcy, wiedział przed nimi czy przeszkoda będzie miała jeden otwór - wtedy podróżował i docierał do celu jako cząsteczka, czy przeszkoda będzie miała dwa otwory, wtedy zaraz po wystrzeleniu przyjmował formę energii i w takiej docierał do celu.

Skąd foton wiedział? On dalej wie. Więc co z tym czasem? Porusza się w dwóch kierunkach w przód i w tył? Wybór dokonany dzisiaj może zmienić to, co miało miejsce wczoraj? A może w ogóle tego czasu nie ma?

Wczoraj otworzyłeś pozycję na EUR-USD, a dzisiaj decydujesz czy jest ona długa, czy krótka. Fajnie? Nic z tego, rynek jak foton już wczoraj wiedział, jaka będzie Twoja dzisiejsza decyzja i zachował się tak, jak powinien... Da się to przechytrzyć? Jeśli to zrobisz, będziesz mieć tyle kasy, że kupisz nawet czas...

Bądź jak ten foton raz cząsteczką materii, raz falą energii... Fascynujące?

Świetnych wakacji! Pozdrawiam i życzę sukcesów
traderany

traderany na Facebooku