Wiele rzeczy wpływa na jakość naszego życia, ale jedna jest szczególna, jest wyjątkowa. Wyjątkowość jej polega na tym, że pochodzi z naszego wnętrza, są to nasze myśli. To jak myślimy, co myślimy, kreuje naszą rzeczywistość. Jak coś miało Ci się udać, jeśli od samego początku „wiedziałeś", że nic z tego nie będzie. Jeśli coś działa w tą negatywną dla nas stronę, musi działać również w drugą. Przyroda lubi równowagę. 

Pozytywne nastawienie to oczekiwanie pozytywnego efektu wysiłków, jakie podejmujemy, w celu osiągnięcia czegoś, o czym marzymy, czego pragniemy. Jednak bez względu na rezultaty zawsze je akceptujemy, ponieważ odzwierciedlają one nasz poziom rozwoju, wiedzy, czy doświadczenia w danej dziedzinie i przez to wiemy co mamy zrobić, jakie dalsze wysiłki podjąć, aby nasze marzenia i pragnienia się ziściły. Taki sposób nastawienia eliminuje rozczarowanie, żal, samokrytykę, poczucie porażki, jeśli sprawy nie pójdą po naszej myśli. To cecha wielkich ludzi, która pozwala im przejść nad potknięciami bez poczucia goryczy porażki.

„Pan Przeciętny podniósł się na kolana, poczołgał się i kiedy był już poza zasięgiem wzroku, pobiegł w przeciwnym kierunku, aby zdobyć pewność, że nigdy więcej nie oberwie. Pan Zwycięski pozbierał się, wyciągnął wnioski, zapomniał o niepowodzeniu i poszedł do przodu”.

Jeśli chcesz zostać traderem, musisz mieć świadomość próby, na jaką zostaniesz wystawiony, a raczej, na jaką będziesz wystawiany wielokrotnie. Zawarcie serii zyskownych transakcji nie zrobi z Ciebie tradera ani nie wpoi w Ciebie tak ważnego w tradingu pozytywnego nastawienia. Do zawarcia kilku zyskownych transakcji z rzędu nie potrzeba żadnej wiedzy czy doświadczenia. Doświadczysz dobrej passy, nie będziesz czuł strachu. Po takim doświadczeniu diametralnie zmienia się nastawienie do tradingu, nawet do samego siebie. Wzmacnia się pozytywne nastawienie, które u każdego początkującego kandydata na tradera i tak jest bardzo wysokie. Jednak zarówno początkowy optymizm, jak i jego wzrost po serii zyskownych transakcji, jest niczym innym jak budowlą wznoszoną na piasku. Zwróć uwagę na to, że przystępując do nauki tradingu duży optymizm, nie nie jest poparty żadnym doświadczeniem, jest wyimaginowany. Wzrastające pozytywnie nastawienie powoduje wzrost oczekiwań. Jako zaczynający naukę tradingu nie będziesz jednak świadomy tego, że tak naprawdę nie jesteś jeszcze traderem, że Twój pozytywny stan umysłu jest kruchy, nie jest poparty żadnym doświadczeniem. Stan ten nie ma wiele wspólnego z akceptacją ryzyka tak ważną w tradingu. W końcu dobra passa oparta na łucie szczęścia minie i doświadczysz goryczy straty. Dobra passa pryśnie, pojawią się emocje. Nawet najlepsze umiejętności analityczne w połączeniu z pozytywnym nastawieniem nie chroni tradera przed stratnymi transakcjami. Nawet najlepsi traderzy mają stratne transakcje. To będzie dla Ciebie okres próby. Jeśli nie będziesz mieć odpowiedniego nastawienia, zbudowanego na odpowiednim fundamencie, popartego doświadczeniem i pracą Twoje nastawienie, którego podstawą było parę zyskownych transakcji, pryśnie i zamieni się w gorycz porażki, stan klęski.

Jeśli Twoje oczekiwania co do zajętej pozycji były typu: „Muszę zarobić”, to znaczy, że nie zaakceptowałeś w pełni tego, że straty są częścią tradingu, że na rynku wszystko się może wydarzyć. Twój beztroski stan umysłu pryśnie tak szybko, jak skończy się Twoja przypadkowa dobra passa. Strata, jakiej później doświadczysz, będzie bolesna i zniweczy kruchy optymizm, jaki nabyłeś. Będzie tym bardziej bolesna, im większe miałeś oczekiwania. Doświadczysz emocjonalnej traumy. Twój chwilowy optymizm zamieni się w pytanie „Czy na Foreksie można w ogóle zarabiać?” Zaczniesz obwiniać rynek. Twoja frustracja będzie coraz większa, a im większa tym więcej pieniędzy będziesz tracił.

Gdyby tylko wiedza wystarczała do sukcesu w tradingu, wszyscy analitycy byliby bardzo dobrymi traderami. Dlaczego nie są? Wiedza widocznie nie wystarcza. Potrzeba czegoś więcej. Tym czymś jest odpowiednie przygotowanie mentalne, które traderzy nazywają winning attitude – zwycięskie nastawienie. Zwycięskie nastawienie można zdefiniować tak jak na wstępie, jako oczekiwanie pozytywnych rezultatów naszego wysiłku przy jednoczesnej akceptacji tego, że cokolwiek otrzymamy w efekcie naszych działań, zawsze jest to doskonałym odzwierciedleniem poziomu naszej wiedzy, i wiemy przez to czego nam jeszcze brakuje, a nie rozpaczamy, że znowu się nie udało. 

To odpowiednie nastawienie, a nie doskonała umiejętność analizy decyduje o sukcesie w tradingu. Jeśli nie zaakceptujesz ryzyka, tarding będzie zbyt stresujący, abyś mógł zarabiać pieniądze. Jeśli nie weźmiesz całkowitej odpowiedzialności za swoje decyzje, będziesz winił rynek za swoje straty. Profesjonalni traderzy biorą całkowitą odpowiedzialność za wynik transakcji. Pozostałym z reguły tylko się tak wydaje. W rzeczywistości oczekują oni, że rynek da im to, co się im należy. Jeśli nie daje, sytuacja się powtarza. Oczekują, że rynek spełni ich oczekiwania, nadzieje i marzenia. Rynek jednak nie jest w żaden sposób odpowiedzialny za to, aby im coś dawać. Aby ktoś zarobił na rynku, ktoś inny traci. Jednak celem każdego jest zarabianie pieniędzy. Jeśli na rynku każdy chce zarobić, a nikt nie chce stracić, to kto ma ponosić odpowiedzialność za Twoje straty? Jeśli zdarza Ci się oskarżać rynek za Twoje straty, to znaczy, że nie jesteś przygotowany do tradingu. Nie rozumiesz, o co w tym wszystkim chodzi. Nie rozumiesz, że rynek nie jest Twoim dłużnikiem. Nie masz odpowiedniego nastawienia.

Nie od dzisiaj wiadomo, że wiara otwiera wszystkie drzwi.

„Jeśli będziecie mieć wiarę (...) nic niemożliwego nie będzie dla was”.
                                                          
Ewangelia wg św. Mateusza

Wiara czyni cuda, na Foreksie też. Nie oczekuj, że to rynek zrobi w Twoją stronę ukłon, pozwalając Ci na rozwinięcie w sobie pozytywnego nastawienia, dając Ci serię zyskownych transakcji. To Ty jesteś odpowiedzialny za to, aby doprowadzić swój umysł do odpowiedniego nastawienia. Ty musisz w sobie rozwinąć odpowiednie pozytywne nastawienie, doprowadzić swój umysł do stanu, w którym będziesz mógł powiedzieć: „Jeśli będę stosował swój system, każdy miesiąc będę zamykał z zyskiem". Rynek sam za Ciebie tego nie zrobi. Jak świat długi i szeroki pechowcy wszędzie mają pecha.

Pozytywne nastawienie to nie seria dobrych transakcji. Pozytywne nastawienie to całe serie dobrych transakcji poparte solidnym fundamentem, którym jest doświadczenie i praca nad samym sobą.

„Chociaż obóz nieprzyjaciół jest przeciwko mnie, ja i tak będę pewien siebie”.
                                                                                              król Dawid

Cała nasza wiara, wszystkie nasze uczucia emanują z naszych wewnętrznych myśli. Czasami kontrolujemy nasze myśli, czasami odnosimy wrażenie, że nie mamy na nie wpływu. Nasze nastawienie zależy od naszej wewnętrznej konwersacji, którą stale ze sobą prowadzimy. Pierwszym krokiem w celu zmiany nastawienia powinna być zmiana tej wewnętrznej konwersacji.

„Przegrani wizualizują swoje porażki, wygrani wizualizują swoje nagrody”.
                                                                                         Rob Gilbert