Inside bar to świeca, która cała jest objęta przez świecę ją poprzedzającą. Cała to znaczy zarówno korpus, jak i cienie świecy inside bar objęte są przez całą poprzedzającą świecę (jak na zamieszczonych poniżej wykresach). Świeca poprzedzająca to tzw. mother candle, świeca matka, a inside bar często określana jest jako baby candle, dziecko.

insidebar1               insidebar2

 

Inside bar może poprzedzać zmianę, jak i kontynuację trendu. Mother candle może obejmować kilka inside bars (baby candles).

Poniżej inside bar jako sygnał kontynuacji trendu spadkowego:

insidebar3

Na kolejnym wykresie inside bar jako sygnał zmiany trendu. Na wykresie tym widać jak mother candle obejmuje pięć świec:

insidebar4

Inside bar to formacja składająca się co najmniej z dwóch świec - mother candle i baby candle. Im większa mother candle tym bardziej wiarygodna jest cała formacja.

Po silnym ruchu i przy dużym wolumenie, który tworzy świecę pierwszą (mother candle) następuje uspokojenie. Rynek jakby zastanawiał się co dalej. Następuje cisza po burzy, a zarazem przed kolejną. Rynek jakby sam był zaskoczony tym, że stracił impet. Kolejna świeca tworzy się przy zdecydowanie mniejszym wolumenie i niewielkim zakresie zmiany ceny. 

Poniższy dzienny wykres EUR-USD przedstawia inside day.  Formacja utworzyła się na dnie korekty, która nastąpiła po silnych wzrostach. Zaraz po utworzeniu formacji nie było oczywiście wiadomo, w którą stronę podąży rynek, zwłaszcza że rynek znajdował się od kilku miesięcy w fazie konsolidacji (czego na wykresie nie widać). Jak się później okazało, formacja utworzyła się na dnie korekty i była zapowiedzą nowego trendu wzrostowego. 

insidebar5

Niżej ta sama formacja inside bar jednak pokazana na wykresie 30 minutowym. Zwróć uwagę jak rynek zareagował w momencie przebijania najwyższego poziomu baby candle, a następnie mother candle.

insidebar6

Samo pojawienie się formacji inside bar na wykresie nie daje odpowiedzi na pytanie, jak zachowa się rynek. Występują jednak pewne prawidłowości. Jeśli formacja pojawia się w trendzie spadkowym, można oczekiwać, że po wybiciu się ceny poniżej mother candle trend spadkowy będzie kontynuowany. Tak jak można to zobaczyć na trzecim wykresie. To samo można powiedzieć o przypadku pojawienia się formacji inside bar w trendzie wzrostowym. Wybicie ceny powyżej mother candle oznacza kontynuację trendu wzrostowego. Właśnie tę prawidłowość traderzy najczęściej wykorzystują w tradingu.

Inside bar może także zapowiadać zmianę trendu. Wiarygodność formacji jako zapowiedź zmiany trendu wzrasta, gdy pojawia się w okolicach linii wsparcia lub oporu.

Powodzenia,
traderany